Tam Benlik: İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik

Pera Film, sezon kapanışını Grayson Perry: Küçük Farklılıklar sergisi kapsamında hazırladığı Tam Benlik: İngiliz Sinemasında Cinsiyet ve Kimlik programıyla yapıyor. Seçkide yer alan kurgu ve belgesel yapımlar, toplumsal cinsiyet, kimlik ve farklı öznel deneyimlerden oluşan özgün hikayeler arasında bir yolculuk sunuyor.

“Kalıplapmış cinsel roller feminizmi doğurur. “

Virginia Woolf, “Katıksız ve basit bir erkek ya da kadın olmak tehlikelidir; kadınsı-erkek ya da erkeksi-kadın olmalıyız”, der. Bu program, toplumsal cinsiyet ve kimlik açısından kişisel, toplumsal, kültürel rol ve davranışlar arasında keskin ayrımların olmadığı hikayeleri örnekleyerek vurgulamayı amaçlıyor. Batı kültürü toplumsal cinsiyeti katı bir şekilde sabitlenmiş seçeneklerden oluşan ikili bir kavram olarak görmüştür: Bireyin fiziksel anatomisine dayanarak, kadın veya erkek. Ancak toplumsal cinsiyet, ne doğuştan ne de sadece kişinin fiziksel anatomisiyle bağlantılıdır. Esas yaşamsal olan yönü, kişinin kendini en içte erkek, kadın, her ikisi veya hiçbiri olarak kavrayışıdır. — Bireylerin kendilerini nasıl algıladıkları ve tanımladıklarıdır- Seçki, transcinsel ve transseksüel bireylerin yanı sıra toplumsal baskılar karşısında kimliklerini ve/veya toplumsal cinsiyetlerini gizleme ihtiyacı duyanların da karşılaştığı gerçeklik ve zorlukları öne çıkarmayı hedefliyor. Tam Benlik programı, toplumsal cinsiyet ve kimliğin oluşumunu kurmaca ve belgesel sinema üzerinden yeniden düşünmeye yönelik bir girişim.

Hazır İstanbul LGBTİ Onur Haftası da yaklaşıyorken yani cinsiyet meselesinin yeri geldiğinde şarkı olup dillere dolanacağı, bayrak olup açılacağı, çığlık olup patlatılacağı ya da kahkaha olup koy verileceği, kısacası çok konuşulacağı günler geliyorken bugünlere rastlayan önemli sanat olayı da bizleri bekliyor olacak.

tam-benlik

Seçkide, toplumsal cinsiyet rolleri ve cinsel kimlik meselelerini ele alan kurmaca ve belgesel filmler izlenebilecek. 1945 yapımı Maskeli Leydi (The Wicked Lady), bir asilzadenin heyecan için yol kesip silahlı soygun yapmaya başlayan karısının öyküsünü anlatıyor. Vizyona girdiği dönemde İngiltere’de gişe rekorları kıran yapım, 1940’ların sevilen Gainsborough melodramlarının en ünlülerinden biri. Seçkide filmin Michael Winner imzalı 1983 tarihli yeniden çevrimi de izleyiciyle buluşacak.

Trans karakterlerin başrolde yer aldığı Plüton’da Kahvaltı (Breakfast on Pluto, 2005) ve Müstehcen Çizmeler(Kinky Boots, 2005) vizyona girdikleri dönemde ilgiyle karşılanmıştı. Neil Jordan’ın imzasını taşıyan Plüton’da Kahvaltı’da Patrick Braden adlı trans bireyin büyüme öyküsü, bir yol filmi şeklinde anlatılıyor. 12 Yıllık Esaret (12 Years a Slave, 2013) ile Oscar’a aday olan Chiwetel Ejiofor’un çıkış yaptığı film olan Müstehcen Çizmeler ise moda dünyasını konu edinen eğlenceli bir komedi. 1890’lı yıllarda geçen Kadife Dokunuşlar (Tipping The Velvet, 2002) Nan Astley adındaki genç bir kadının erkek kıyafetleri giyen Kitty Butler ile yaşadığı aşkı konu ediniyor. 2002 yılında BBC’de mini dizi olarak yayınlanan Kadife Dokunuşlar gösterildiği dönemde birçok ödül kazanmıştı.

tam-benlik-program

Seçkideki belgeseller de en az kurmaca filmler kadar ilgi çekici. On altı yaşında geçirdiği operasyonla dünyanın en genç trans kadını olan Jackie’nin öyküsünü anlatan Genç Trans Güzellik Kraliçesi (Transsexual Teen Beauty Queen, 2012), özgüveni yüksek bir trans bireyin ‘İngiltere Güzeli’ olmak için verdiği mücadeleye odaklanıyor. Japonya’nın en başarılı müzikal tiyatro kumpanyalarından Takarazuka Revüsü’ne kamerasını çeviren Rüya Kızları(Dream Girls, 1994) ise sadece erkeklerin sözünün geçtiği bir kurumda kadınların karşılaştığı baskıları gözler önüne seriyor. Rüya Kızları’nın yapımcılarının bir sonraki filmi Şinjukulu Erkekler (Shinjuku Boys, 1995) ise kendilerini lezbiyen olarak tanımlamasalar da erkek kılığına girerek yaşayan ve kadınlarla ilişki kuran ‘onnabe’leri anlatan ödüllü bir belgesel. Turner ödüllü ünlü İngiliz sanatçı Grayson Perry’ye dair En İncesinden Bir Zevkle (Inthe Best Possible Taste, 2002) ve Grayson Perry: Kimsin Sen? (Grayson Perry: Who Are You?, 2014) adlı belgeselleri de kaçırmamak gerek. Program kapsamında ayrıca son dönemde ülkemizde vizyona giren Hafta Sonu(Weekend, 2011), Utanç (Shame, 2011), Burgonya Dükü (The Duke of Burgundy, 2014) ve Sevgilinin Ardından(Lilting, 2014) filmleri de izleyicilerle buluşacak.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir.

Kaynak:

www.zeroistanbul.com

www.peramuzesi.org.tr

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.