Tangoya Müziğiyle Tutkusunu Veren Besteci: Astor Piazzolla

Tam adı Astor Pantaleon Piazzolla olan Arjantinli bandoneoncu; Buenos Aires’e 400 km uzaklıkta bulunan, Atlantik sahilinde bir sayfiye yeri olan Mar del Plata’da doğdu. Ünlü bestecinin annesi terzi, babası berberdi.

Piazzolla iki yaşındayken ailesi New York’a yerleşti. 1937’ye kadar ABD’de yaşadı. Bu süre içerisinde olağanüstü yeteneği sayesinde on yaşındayken, tango orkestralarının önemli çalgısı bandoneonu ustaca çalışıyla ün kazandı.

Tango şarkıcılarının kralı sayılan Carlos Gardel ile 1934’te çalışmaya başladı. 1954’te ise eğitim için bursla Paris’e gitti. Ünlü Fransız eğitmen Nadia Boulanger’den ders aldı ve Gerry Mulligan ile de orada tanıştı. Bir yıl sonra Arjantin’e döndü. Tangoyu monotonluktan kurtarmak için bir sekizli kurdu ve kendi tango stilini kabul ettirmeyi başardı. Bestelediği oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangolarında hep kendine özgü stiline sadık kaldı.

Mahalle arkadaşı Rocky Marciano dünya ağır siklet boks şampiyonu olarak ün kazandıysa da Astor Piazzolla kendi hayatını müziğiyle kurtardı.

Tango Nuevo’nun kurucusu olan Piazzolla 4 Temmuz 1992’ de Buenos Aires’de öldü.

astor-piazzolla

 

Ünlü besteci Piazzola; müzikle dolu dolu yaşadığı 71 yıllık hayatında, birçok usta müzisyenle de eserlerini seslendirme imkanına sahip oldu. Bunlardan biri çellist Yo-Yo Ma idi. Hemen hepimizin bir şekilde dinlediği eser olan “Libertango” birlikte seslendirdikleri eserlerdendir.

Bizler her ne kadar onun tango için bestelediği eserlere gerek filmlerle gerek dans gösterileriyle aşina olsak da hakkında ne yazık ki pek az bilgiye sahibiz. Eserleri bestecinin bütün tutkusunu içinde barındıran ve bana sorarsanız eşi Amelita Baltar’a olan aşkını da simgeleyen yapıtlardır.

Yazıma bestecinin en sevdiğim eserlerinden biri olan “Oblivion” ile son verirken hepinize müzikle güzelleşen günler diliyorum.

1 Yorum

  1. Avatar

    Ecebüşra

    21 Eylül 2014 en 22:45

    Betül Hanım yazınız çok başarılı ve bilgilendirici olmuş, lütfen yazmaya paylaşmaya ve bilgilendirmeye devam edin 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.