Tanrı’nın Dünyayı Anlatma Şekli Olarak Müzik

 Kainatın her bir parçası özenle inşa edilirken, bir dizi güzellik de onunla beraber düşünülmüş olsa gerek.
Dünyayı bu sonsuz nimetlerle çevrelerken, insanoğlunun getireceği kaosu önceden tahmin eden yaratıcı, bu dünyaya katlanmak, inanmak ve direnmek için birtakım mucizeler doldurmuş heybemize.
İnsanoğlu var olduğu günden bu yana, bu bir dizi güzelliğin peşinden koşmuştur. Bunları kimi zaman ihmal etmiş, kimi zaman göklere çıkarmıştır. İşte bu güzelliklerden biri olarak müzik, Tanrı’nın dünyayı anlatma şeklidir.
Ne olursa olsun her şey arka planda incecik bir şarkı çalarken daha güzeldir.
Müzik varken kadın daha güzel, deniz daha derin, gün batımı daha hüzünlü, dünya daha katlanabilirdir. Sizi her türlü durumdan istinasız kurtarabilir ve daha da iyisi iyileştirebilir.
Zihninizdeki karanlıklara, hürriyet olabilecek aydınlık yollar açar müzik. Yalnız da değildir üstelik, dostları vardır ve en güzel birlikteliği sinema ile yakalar.
Peki bu incelikler ve bunları sevdası haline getirmiş insanlar bir araya gelirse ne olur?
İşte işin en zevkli kısmı da tam olarak burada başlıyor. Karanlık bir odada, güneşe açılan bir pencere ve o güneşi görebilmenizi sağlayan gözler gibidir sinema ve müzik.
Gelin şimdi bu güzel insanlara ve yaptıkları işlere bir göz atalım:

Hans Florian Zimmer

Hans Zimmer.

2 Eylül 1957, Frankfurt doğumlu bestecinin parçalarını daha önce dinlemiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Çünkü son yılların en başarılı filmlerinin soundtrack çalışmalarını üstlenmiş çok yetenekli bir adamdan bahsediyoruz.
Yağmur Adam, Aslan Kral, Gladyatör, Hannibal, Pearl Harbor, Kara Şahin Düştü, Son Samuray, Kral Arthur, Karayip Korsanları, Batman Serisi, Da Vinci Şifresi, August Rush, Melekler ve Şeytanlar, Sherlock Holmes, Başlangıç, 12 Yıllık Esaret, Interstellar, Chappie ve daha niceleri.
Hans Zimmer film müzikleriyle ilgili kariyerinde; 7 Oscar adaylığı (1 kez Aslan Kral filmiyle kazandı), 4 Grammy adaylığı (1 kez Crimson Tide filmiyle kazandı) ve 7 kere de Altın Küre adaylığı (2 kez Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle kazandı) elde etti.
Ayrıca bu filmlerden birkaçında Christopher Nolan ile birlikte çalışarak birbirinden güzel işlere imza atmıştır.
Son zamanların en çok beğenilen filmlerinden Başlangıç, Yıldızlararası ve Batman serisi filmlerinde birlikte çalışan ikili oldukça etkileyici performanslar sergilemiştir.
Kısacası; son zamanlarda izlediğimiz birçok filmde bu iki zekanın izlerine rastlamamız mümkün.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-2

Örneğin; Başlangıç filminde rüyaların çöktüğü sahneden tutun da, arabanın denize düştüğü an iliklerimize kadar irkilmemize sebep olan sahneye kadar her dakika boyunca Hans Zimmer’in ayak seslerini duyabilirsiniz.
Rüyaları anlamaya çalıştığımız anlardan, Cobb karakterinin çocuklarına kavuşup, totemini çevirdiği sahnelerden, müziği çekerseniz her şeyin kumdan bir kale gibi dağıldığını görebilirsiniz.
Aynı başarılı etkiyi Interstellar ( Yıldızlararası) filminde görmemiz de mümkün.
Cooper ve arkadaşları yeni bir dünya ararken, uzayın derinliklerinden gelen sonsuz melodiler zinciri sizi etkisi altına alır. Bazı sahnelerde öylesine keskindir ki müzik, sahnenin sizi bir bıçak gibi kestiğini hissedebilirsiniz. Bazı sahneler de ise öylesine zarif ve dokunaklıdır ki, teninizde ipek bir mendil gibi dolaşan harmoniyi ayakta alkışlamak istersiniz.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-3

Hans Zimmer bu film için olağanüstü bir çalışma gerçekleştirmiş ve filme yüzde yüz uyan parçalar bestelemiştir. Hatta uzayın karanlıklarında dolaşırken, sizi bir anda büyük bir sessizlikle baş başa bırakır ve müziğin sadece melodilerden ibaret olmadığını da ispat eder.
Kısacası bu ikilinin birlikte çalışmaya devam etmesini büyük bir içtenlikle temenni ediyoruz. Çünkü değiştirmeleri gereken milyonlarca hayat ve çıkılması gereken müthiş yolculuklar var.

Yann Tiersen

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-4

23 Haziran 1970 Brest doğumlu Fransız müzisyen deneysel ve minimalist bir tavır sergilemektedir. Ayrıca piyano, akordeon, keman ve gitar gibi birçok enstrümanı kullanabilmektedir. Viyana Senfoni Orkestrası gibi topluluklarla çalışmış ve bize dünyanın acı, tatlı yüzünü göstermeyi amaçlayan büyük besteciyi tanımamızı sağlayan en etkin yapım 2001 yapımı Amélie adlı filmdir.
Amélie bize dünyanın karmaşık yüzünü, sade bir dille anlatırken yanı başında Yann Tiersen besteleri olmasaydı sanırım epey bir zorlanırdı.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-5

Filmi izlerken, içinizde bir anda yağmurlu bir günde dışarı çıkıp yürüme isteği uyanıyorsa veya bir kutu çikolata alıp yemek istiyorsanız yahut bünyenizde sıcak bir battaniye etkisi hissediyorsanız bilin ki siz de Yann Tiersen etkisinde kaldınız demektir.
Dileriz ki bu yetenekli adam, ruhumuzu, sıcacık bir iklim gibi sarmaya devam edecek besteleriyle her zaman hayatımızda olur.

James Horner

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-6

14 Ağustos 1953 doğumlu besteci yine milyonlarca insanı etkisi altına alan birçok yapımda karşımıza çıkıyor. Çünkü o, bizi beyazperdeye kilitleyip, göz pınarlarımız kuruyana kadar ağlamamızı sağlayan birçok filmde hep yanı başımızdaydı.
Titanik, Cesur Yürek, Akıl Oyunları, Avatar, Kapıdaki Düşman, Apollo 13, Örümcek Adam ve daha niceleri.
Her dakikası sevgiyle dolu olan Titanik’te saatlerce ağlamamızın sebebi şüphesiz ki James Horner zekasının belirgin bir şekilde kulaklarımıza kazınan izleridir.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-7

Düşünsenize Jack ve Rose güverteye çıkıp o unutulmaz Titanik pozunu verdiğinde, geminin yavaş yavaş suya battığı anları büyük bir dikkatle izlediğimizde veya Rose gemiden sağ kurtulduktan sonra adını soran görevliye Rose Dawson diye cevap verdiğinde James Horner yanımızda olmasaydı ne kadar yalnız kalırdık.
James Horner, Titanik’te beraber çalıştığı James Cameron ile Avatar filminde tekrar bir araya gelmiştir ve ikili yine milyonlarca insanı ekrana kilitleyecek kaliteli bir yapım ortaya koymuştur.
Bunların dışında Akıl Oyunları filminde John Nash’in dehasını ve hastalığını yine onun sayesinde anlayabildik. Hastalığının ilk evrelerini, bununla nasıl savaştığını, hem karısına, hem de matematiğe duyduğu derin aşkı bu güzel adamın besteleri sayesinde keşfettik.
Onu, 22 Haziran 2015’te henüz 61 yaşındayken, bir trafik kazasında kaybettik. Ancak o, besteleri sayesinde ölümsüzlüğe çoktan adımını attı. Dileriz ki cennette de kaliteli müzik yapmaya devam ediyordur.

John Williams

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-8

8 Şubat 1932 Amerika doğumlu sanatçı;  50 Akademi Ödülü’ne aday gösterilip 5 tanesini kazanmıştır. Ayrıca 6 Emmy Ödülü adaylığından 3; 25 Altın Küre Ödülü adaylığından 4; 63 Grammy Ödülü adaylığından 21 tanesini kazanmıştır. 50 Oscar adaylığı ile Williams, en fazla Oscar adaylığı kazanmış yaşayan insan rekorunu elinde tutmaktadır.
Peki ona bunca ödülün kapısını aralayan hangi bestelerdi?
O, çocukluğumuzdan beri büyük bir heyecanla takip ettiğimiz seri film müziklerinin bestecisi.
Star Wars, Jaws, E.T., Harry Potter, Kutsal Hazine Avcıları, Schindler’in Listesi, Jurassic Park, Superman, Terminal, Evde Tek Başına, Sıkıysa Yakala ve birçok film.
Dünyayı değiştiren bu filmlerin mihenk taşlarından biridir John Williams. Uzaydaki kıyasıya rekabet, yeni dünyaların savaşı ve keşfi onun sihirli dünyasından çıkan ürünlerle doludur.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-9

Harry ile tanıştığımız ilk film Felsefe Taşından, Azkaban Tutsağına kadar bu büyüleyici serüveni hep onunla beraber adımladık. Filme büyüsüyle dokunan Williams, bizi alıp çok uzak diyarlara götürebiliyor.
Ayrıca Schindler’in Listesi, E.T., Kutsal Hazine Avcıları ve Jaws gibi filmlerde Steven Spielberg ile çalışma fırsatı bulmuş ve birlikte güzel bir ahenk yakalamışlardır.
Star Wars, Jurassic Park, Superman gibi çocukluğumuzdan beri doyasıya takip ettiğimiz serilerin de altında onun imzası var. Dileriz ki bu koca ömrüne daha nice melodiler sığdırır.

James Newton Howard

 9 Haziran 1951 Los Angeles doğumlu besteci akademi ödüllerine aday olmuştur.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-10

Ayrıca yetenekli besteci Batman serisinde Hans Zimmer ile birlikte çalışmıştır. Bu seri dışında kendisini Ben Efsaneyim, Kanlı Elmas, King Kong, Peter Pan, Açlık Oyunları gibi yapımlarda da görmemiz mümkün.
Kısacası bu güzel aksiyon filmlerini izlerken koltuğumuzda hop oturup hop kalkmamızı bu yetenekli adama borçluyuz. Dileriz ki her zaman bize beyazperdede eşlik eder.

Howard Leslie Shore

"The Hobbit: An Unexpected Journey" scoring sessions Composer: Howard Shore Conductor: Howard Shore London Philharmonic Orchestra + session musicians Abbey Road, London, 9&10 September 2012 Photography by Benjamin Ealovega (c) New Line Cinema 2012

18 Ekim 1946 Kanada doğumlu besteci, Oscar, Grammy ve Altın Küre ödülleri gibi birçok ödüle sahip. Dünyadaki soundtrack kültürü ile kendi ismini önemli besteciler listesine yazdırmıştır. Dünyada bilinen ve en sevilen çalışması ise Peter Jackson’ın Yüzüklerin Efendisi üçlemesidir.
Hiç kuşkusuz ki Yüzüklerin Efendisi serisinde o büyülü atmosferi onsuz tadamazdık. Bizi o uçsuz bucaksız dünyada keşfe çıkaran onun besteleriydi.Bununla da yetinmeyen Shore, Hobbit serisinde de bizi yalnız bırakmadı.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-12

Bu filmlerin dışında, Panik Odası, Hücre, Alacakaranlık Tutulma gibi filmlerde de onun imzasını görmek mümkün. Ayrıca Köstebek filminde Martin Scorsese ile birlikte çalışma imkanını yakalayan müzisyen ortaya yine harika besteler çıkarmıştır.
69 yaşındaki bestecinin daha yapacak çok bestesi var gibi görünüyor. Daha nice filmlerde onunla beraber yol almak dileğiyle.
Bunca ismin dışında söz etmeden geçmememiz  gereken onlarca isim daha var:

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-13

Modern çağın Mozart’ı olarak bilinen Luduvico Einaudi( sol üst ), deneysel müziğin yaşayan efsanelerinden biri. İtalyan piyanist ve bestekar birçok filme imzasını atmıştır. Can dostum ve Son Umut filmlerinde de kendine has bir yer ayırmayı başarmıştır.
Bu yetenekli isimlerden biri de Bosna Hersek doğumlu Goran Bregoviç( sağ üst ). Besteci, Emir Kusturica yapımı Yeraltı filminde yeteneklerini sergilemiştir. Ayrıca Mustafa, Çingeneler Zamanı gibi filmlerde de karşımıza çıkmaktadır.
Ayrıca Bollywood piyasasında birçok başarılı filme imza atan A. R. Rahman( sol alt ) Hint müziğinin en sevilen temsilcilerinden biri. Ayrıca besteci Slumdog Millionaire filmiyle 2009 yılında Oscar’ı kucaklamıştır.
Yakın zamanda kaybettiğimiz Türk sinemasının güzel yürekli adamı Attila Özdemiroğlu( sağ alt ) da birbirinden güzel işlere imza atmıştır. Şalvar Davası, Fahriye Abla, Züğürt Ağa, Afife Jale, Arabesk, Ağır Roman, Eğreti Gelin gibi yapımların hepsinde Özdemiroğlu’nun bestelerini görebiliriz.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-14

Kısacası bize dünyanın yaşanılabilir bir yer olduğunu ispat eden bunca güzel insan varken yeryüzünde, bize de yaşamakta ayak diremek kalıyor. Değiştirecekleri binlerce hayat ve gidecekleri kilometrelerce yol var daha önlerinde. Onlar sayesinde bizim de.
Eğer siz de uyandığınızda yataktan çıkmak için bir sebep arıyorsanız, kalbiniz kırılmışsa, terk edilmiş ve yalnızsanız veya sevinçten havalara uçuyorsanız, hayatınızın en güzel günlerini yaşıyorsanız; yeryüzündeki en büyük evrensel nimet olan müziğin yanı başınızda olacağından emin olabilirsiniz, tabi ki dostlarıyla beraber.
İşte ancak melodilerin sizi sarmasına izin verirseniz hayatınız anlamlanabilir. Baktığınız her yerde değerli şeyler görebilirsiniz. İnsanların içindeki mükemmelliği ancak onun sayesinde keşfedebilirsiniz.
Bir düşünün; gözlerinizi kapatıp dinlediğiniz ilk şarkıyı düşünün. Emin olun ki, hayatınız o noktadan itibaren değişmeye başlamıştır.

Tanrinin-Dunyayi-Anlatma-Sekli-Olarak-Muzik-15

Bu evreni ve içinde bulunduğumuz dünyayı kurtaracak yegane şey, sevgi ve onu görmemizi sağlayacak olan da müzik. Bırakın içinize nüfuz etsin sevginin dili. Kalkın ve yola çıkın, sevdiğinize sarılın. Kulaklığınızı takıp dünyayı keşfedin. Hepsi bu evrende bir yerlerde saklı. Bulun ve gün yüzüne çıkartın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.