Tarih Boyunca En Çok Satan 10 Kitap

Dünya, şimdiki biçimine yaklaşık 30 milyon yıl önce kavuştu. Bildiğiniz gibi en başta erimiş kayalardan oluşan siyah, yanan bir küreydi. Sonra soğudu. Atmosfer ve yeryüzü oluştu. Pangea ayrıldı. Öncelikle her şey Afrika’da başladı. İnsansılara ait ilk izler ortaya çıktı. 6 milyon önce. Orrorin tugenesis. Homo habilis. Homo erectus. Neanderthalensis. Sapiens…

İnsanlık 500 bin yıl önce ateşi kullanmaya başladı. Mağara duvarlarına resimler yaptılar. Sonrasında taşlara, papirüslere, parşömenlere, kilden tabletlere… 5 bin yıl önce de Sümerler, Mezopotamya’da tarihte bilinen ilk yazı sistemlerini geliştirdi ve MÖ 2. yüzyılda tarihte bilinen ilk edebi eseri “Gılgamış Destanı”nı yazdı. Böylece çivilerle kazımaktan metal harflerle basmaya evrildik.

1444’te Avrupa’nın ilk büyük matbaacısı Johannes Gutenberg Almanya’da yüksek kalitede ucuz bir kitap bastı: İncil. 50 yıl içinde basılan kitap sayısı 10 milyonu buldu. İtalik yazı tipini de bulan (kökü “İtalya” kelimesinden geliyor.) Venedikli Aldus Manutius’un kurduğu ilk büyük yayınevi 1000 adet üzerinde baskı yapan kitapları yarattı. Artık birçoğumuz kendi baskı makinesine sahip. Geri kalanlar için de bunlara ulaşmak hiç zor değil. Günümüzde her gün 45 trilyon sayfa basılıyor ve bunları milyarca insan okuyor. Bunların aralarında öyleleri var ki modern zamanlarda bütün dünya onları okumayı seçti ve de seçmeye devam ediyor.

Bir klasik, herkesin okumuş olmayı umduğu ama kimsenin okumak istemediği kitaptır. Mark Twain.

1 – Charles Dickens, İki Şehrin Hikayesi

en-cok-satan-kitaplar-1

Fransız Devrimi yıllarında Paris ve Londra’nın anlatıldığı kitap 1859’da basıldı ve 200 milyonun üzerinde sattı.

 

2 – J.R.R. Tolkien, Yüzüklerin Efendisi

en-cok-satan-kitaplar-2

1954-55 yıllarında basılan ve 150 milyon satışa ulaşan kitap Oxford Üniversitesi profesörü Tolkien’in hayatı boyunca yaptığı çalışmaların bir ürünü. “Orta Dünya”da geçen destansı hikaye modern fantastik edebiyatın temel eseri sayılıyor. Kitapta tüm dünyaya hükmedecek bir güç yüzüğünün etrafında orklar, elfler, cüceler, hobbitler, insanlar, büyücüler ve karanlık güçlerin mücadeleleri anlatılıyor.

 

3 – J.R.R. Tolkien, Hobbit

en-cok-satan-kitaplar-3

140 milyonun üzerinde satan Hobbit, ilk defa 1937 yılında basıldı. Yüzüklerin Efendisi’nin öncesini anlatan kitap yine Tolkien’in Orta Dünyası’nda geçiyor.

 

4 – Antoine de Saint-Exupery, Küçük Prens

en-cok-satan-kitaplar-4

1943’te basılan Küçük Prens şu ana kadar 140 milyonun üzerinde sattı. Kitapta küçük bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılıyor.

Ayrıca Romanların Önlerine Geçen Karakterler isimli yazımızda da küçük prensten bahsetmiştik.

 

5 – J.K. Rowling, Harry Potter ve Felsefe Taşı

en-cok-satan-kitaplar-5

107 milyon satan kitap ilk defa 1997’de basıldı. 7 kitaplık fantastik serinin ilk kitabı olan Felsefe Taşı’nda 11 yaşındaki çocuğun büyücülük okuluna gitmesi ve ölümsüzlük veren felsefe taşını bulması anlatılıyor.

 

6 – Agatha Christie, On Küçük Zenci

en-cok-satan-kitaplar-6

Tüm zamanların en çok satan altıncı kitabı On Küçük Zenci 100 milyonun üzerinde sattı. Geçmişte yaptıkları yüzünden insanların ölümüne yol açan on kişinin bir adada başından geçenlerin anlatıldığı kitap polisiye türünde.

 

7 – Cao Xueqin, Kızıl Köşkün Rüyası

Red Chamber_Cvr.indd

100 milyonun üzerinde satan 18. yüzyılda (1754-1791) basılan kitap Çin’in dört büyük klasik romanlarındandır. Cao Xueqin’in kendi ailesinin ve Qing Hanedanı’nın yükselişini ve çöküşünü anlattığı kitap Türkçe’ye çevrilmemiştir.

 

8 – Henry Rider Haggard, Ayişe

en-cok-satan-kitaplar-8

İlk basım tarihi 1887 olan “Kayıp Dünya” türünün en önemli örneklerinden olan kitap 100 milyonun üzerinde sattı. Afrika’ya yapılan bir yolculukta ilkel yerli bir ırkın Ayişe adında gizemli, beyaz bir kraliçesi anlatılıyor.

 

9 –  C.S. Lewis, Aslan, Cadı ve Dolap

en-cok-satan-kitaplar-9

7 kitaptan oluşan “Narnia Günlükleri”nin 1. kitabı ilk defa 1950 yılında basıldı ve toplamda 85 milyonun üzerinde sattı. Çocuklar için yazılmış fantastik seride hayvanların konuşabildiği, sihrin bulunduğu ve iyi ve kötü birbirleriyle savaştığı Narnia’da geçen olaylar anlatılıyor.

 

10 – Dan Brown, Da Vinci Şifresi

en-cok-satan-kitaplar-10

2003’te basılan kitap 80 milyonun üzerinde sattı. İsa ile ilgili sırların ipuçları Leonardo Da Vinci’nin eserlerindedir. Gizli tarikatlar, bir simge-bilim profesörü ve cinayetler etrafında gelişen olayların yer aldığı kitap polisiye-gerilim türünde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.