Tarihi Dijital Sanatla Toplama: Göbeklitepe, The Gathering

Geçtiğimiz yıllarda yapılan arkeolojik kazılar sonucu, insanlığın ilk medeni toplum yapısının on iki bin yıl önce Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de oluşmaya başladığı kanıtlanmıştı. 2018 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine eklenen Göbeklitepe, ilk tapınağın da yer aldığı bir alan olma özelliği taşıyor.

Bu bilgiler ışığında; insanlık tarihinin karanlık dönemlerinin aydınlatıldığı bir bulgu olması sebebiyle, 2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak adlandırıldı. İnsanlığın ilk gelişmiş toplum yapısının ve inanç kavramının oluşmaya başladığı Göbeklitepe kalıntıları, Ankara CerModern’de bir dijital sergiye konu oldu.

21 Eylül’de sanatseverlerle buluşturulan sergi; Doğada Tek Başına, İlk Toplanmalar, Toplanmaya Giden Yollar ve Toplanma olarak dört bölümden oluşuyor. Genel olarak sergide yer alan dijital görselleştirmeler ve ses efektleri ile ziyaretçilerine farklı bir deneyim yaşatarak, sanatın teknolojiyle olan bütünlüğünü gözler önüne seriyor.

İlk kısım Doğada Tek Başına bölümüyle ziyaretçileri dar geçitli bir yoldan yürütüp, avcı ve toplayıcı insanlık dönemiyle ürkütücü ses efektleri ve doğa yansımalarıyla anlatılmış. İkinci kısımda İlk Toplanmalar bölümüyle daha geniş bir alana geçiş yapan ziyaretçiler, renk ve objelerin önem kazandığı, güneş ve ay hareketlerinin gözlendiği dönemi perdeye yansıtılan görüntülerden izleyebiliyorlar.

Üçüncü bölümde ise insanın artık bireysellikten çıkıp toplumsal yapıyı oluşturmaya başladığı ve bütünleştiği dönem anlatılıyor. Kesişen Yollar adının verildiği bu bölümde, ziyaretçiye 360 derecelik dairesel bir alanda perdeye yansıtılan görselleştirme ile Göbeklitepe’nin temellerinin atıldığı zamanlar anlatılıyor.

Toplanma olarak adlandırılan son bölümde ise, ziyaretçiyi de serginin içine alan bir uygulama ile oldukça etkileyici bir hava yaratılmış.  Göbeklitepe’de bulunan dairesel alanların çevresindeki 12 taştan yola çıkılarak düzenlenen el bölmeleri ile günümüz insanı ile Göbeklitepe insanı arasında bağ kurmak hedeflenmiş. Dijital sanatın etkileyici tarafıyla sanat dolu bir gün geçirmek isteyenler için bu sergi 31 Aralık tarihine kadar sizleri bekliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.