Tarihi Mühendislik Hatası: Pisa Kulesi

İtalya’nın kuzeyinde Pisa şehrinin ünlü ‘Mucizeler Meydanında’ yer alan, mimarisiyle herkesi etkileyen ve herkesin fotoğraf çektirmek için adeta yarıştığı Pisa Kulesi ününü yapılan mühendislik hatasına borçludur.

Ünlü eğik yapının inşasına 1173 yılında başlanmıştır. Babil Kulesi referans alınarak tasarlandığı düşünülmektedir. Şehir katedralinin çan kulesi olarak yapılmıştır. 7 adet çan bulunan kulenin tepe noktasına 294 basamakla ulaşılmaktadır ve kule 56 metre yüksekliktedir.

tarihi-muhendislik-hatasi-pisa-kulesi-1

Kule konstrüksiyonunun ana malzemeleri mermer ve kireçtaşıdır. Kulenin ilk katı sağır kemerli duvarlardan ve bunların önündeki klasik başlıklı sütunlardan oluşmaktadır. Kule, 1178’de konstrüksiyon 3. kata ulaştığında güneye doğru başlamıştı. Bunun nedeni yuvarlak tarzdaki temelin; zayıf, stabil olmayan, ince kum, kil ve deniz kabuklarından oluşan bir zemine oturtulmasıdır. İki nehrin kesiştiği lagün ortamı üzerine kurulmuş Pisa şehrinin alüvyonlu toprağı, yapılar için elverişsiz bir zemin oluşturmaktadır. Bu da yapının en baştan kusurlu olduğu anlamına gelmektedir..

Yapım aşamasında yaşanan Floransa ile Pisa şehri arasındaki savaşlar, kulenin inşasını yüzyıl kadar sekteye uğratır. Uzun yıllar aralıklarla devam eden inşaat 1370 yılında tamamlanmıştır.

Kule, 1990-2001 yılları arasında güvenlik tehlikesi nedeniyle ziyarete kapatılarak restorasyon ve kurtarılma çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalardan en önemlisi 1993 yılında 4,47 derece eğime ulaşan Pisa Kulesi’nin kuzey kaidesinin altında toplam 599 ton ağırlığında 94 karşıt ağırlığın yerleştirilmesi olmuştur. Yapılan bu çalışma neticesinde kulenin eğimi 4,1 metreye kadar düşürülmüştür ve 2001 yılında ünlü kule tekrar ziyarete açılmıştır.

Günümüzde kulesinin eğimi 4 metrenin altındadır ve yapılan çalışmalarla eğiminin sabitlendiği düşünülmektedir.

Kaynak: www.milliyet.com, wikipedia.org, meraklıgezgin.com

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.