Tarihin Modern Yüzü: Eyüp

Size de oluyor mu bilmem; ancak ben ne zaman Eyüp’e gitsem, oradan hiç dönmek istemem. Çarşıları, esnafı… Hepsi bambaşkadır. Hele bir Oyuncakçılar Çarşısı vardır ki, gezdikçe yeni şeyler görürsünüz, birbirine benzeyen tezgâhların arasında.

Eyüp Mezarlık

Sanırım İstanbul’da Oyuncakçılar Çarşısı deyince ilk olarak Eyüp geliyor herkesin aklına. Eyüp Sultan Cami’den çıkınca, bambaşka bir dünyaya geçiyorsunuz sanki. Geçmişteki gibi sadece çeşit çeşit oyuncakların olduğu, sünnet çocuklarının hediyelerle evine mutlucana döndüğü bir çarşıya göre fazla değişti günümüzde. Artık sadece tahta oyuncakların, fırıldakların satıldığı bir çarşı değil Eyüp Sultan Oyuncakçılar Çarşısı: günümüz oyuncakları, geçmişe atıf yapan ahşap oyuncaklar, çömlekler, kitaplar, namazlıklar, eşarplar-șallar, hediyelik eşyalar satılan günümüzün “modern tarihi çarşısı” oldu. Özellikle ramazan ayında herkes o çarşıdan geçmeden edemiyor. Șimdi Oyuncakçılar Çarşısı Zalpaşa Caddesi’ne, Defterdar Caddesi’ne, Feshane’ye, Camiikebir Sokağı’na taşmış durumda. Her yerde tahta oyuncaklar, minik çömlekler görmeniz mümkün kısacası.


Eyüp Oyuncakçılar Çarşısı

Aslında Eyüp’ün tüm çarşıları yaz-kış demeden cıvıl cıvıl: kışı da çok başka, yazı da… Kandillerde, bayramlarda, ramazan aylarında ve mübarek gün ve gecelerde adım atacak yer bulamıyorsunuz Eyüp Sultan’da. Öyle bir yer ki, sanki herkes birbirini tanıyor gibi: Eyüp Sultan Cami’de kuşlara yem atarken, yanınızdaki bir kadın ile kapı komşunuz gibi sohbet edebiliyorsunuz. İstanbul’daki yüzbinlerce mezarlığa, türbeye ev sahipliği yapması sakın sizi ürkütmesin. Onlar ebedi Eyüp Sultanlılar… Oranın manevi ev sahipleri.
Pierre Loti Tepesi’ne sadece çay içmek ve mezarların arkasında görünen Haliç’i izlemek için çıktığınızı zannetmiyorum, açıkçası. Pierre Loti, ara sokaklarıyla, sakin yaşamıyla Eyüp’ten bir başka yere gidiş gibi. Kahveden yukarı sokaklara doğru çıkınca dar sokaklardaki beyaz şık binalar karşılıyor sizi. Hediyelik satan yerleri Eyüp’ün içine göre daha süs eşyaları ve el işlerine yönelik. Tenha sevenler için sanırım burası Eyüp Merkez’e göre daha ideal. Ama biz biraz daha kalabalığa girmeye devam edelim:


Pierre Loti Kahvesi


Pierre Loti’den Haliç’e Bakış

Camiikebir Caddesi’ndeki Akmanoğlu Fırını, sanki Eyüp’ün tek fırını gibidir. Acıbademi çok meşhurdur. Özellikle Eyüp’ün yoğun olduğu zamanlarda gittiyseniz, Akmanoğlu’nun sırasının neredeyse Cami avlusuna kadar taştığını görürsünüz. Biraz daha ilerlersiniz ve hac malzemeleri, namazlıklar ve aktar malzemeleri satılan yerleri görürsünüz. Mevlüt yapacak olanların da ilk geldiği yer hep Eyüp olur. Mis gibi maneviyat kokar her bir sokağı. Cumbalı ahşap evleri, çeşmeleri, sebilleri, kuş evleri, şehirle bütünleşen külliyeleri, çiçekli saksılarla donatılmış balkonları… Hepsi Eyüp’ün yapı taşları olmuş, Eyüp ile bütünleşmiştir. Yaşayan ve yaşanmak isteyen bir tarihtir Eyüp, uzun bir filmin ev sahibidir. Şimdi ise kısa bir film şeridi gibi zihinlerde kalmıştır.


Eyüp Sultan Cami

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.