Tarım İşçisi Çocukların Hayatını Anlatan ‘Durgun Düşler’ Sergisi Ziyaretçilerini Bekliyor!

Adana’da tarım işçiliği yapan çocukların hayat hikayesine odaklanan ‘Durgun Düşler’ sergisi, yaşam şartlarının yanı sıra çocukların kendi dünyalarına da ışık tutuyor.

Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği’nin Adana-Tuzla’da tarımda çalışan çocuklar ve aileleri ile gerçekleştirdiği drama, fotoğraf, ebru ve oyun çalışmalarının çıktılarından oluşan ‘Durgun Düşler’ sergisi 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde ziyarete açıldı.

Çadır yerleşimlerindeki günlük yaşamın ve tarım işçiliğinin fotoğraflarla desteklenerek anlatıldığı sergide, tüm yaşamlarını çadır bölgelerinde geçirmiş 10-13 yaş arası çocukların drama ve ebru çalışmaları esnasında kurguladıkları hayalleri konuklara yabancısı oldukları bir dünyanın kapılarını açıyor.

Sofralarımızda her gün gördüğümüz biber, mısır, kavun, karpuz gibi tarım ürünlerinin arkasındaki mülksüz tarım işçilerinin ve çocuk işçilerin görünmez emeklerini görünür hale getirmek için yola çıkan Demirkuş Sanat ve Sosyal Proje Araştırmaları Derneği, konu hakkında toplum genelinde bir farkındalık oluşturmayı ve tarımda çalışan çocuklara yönelik ön yargıların kırılmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Çocukların ve eğiticilerin etkileşiminden doğan deneyimlerin mektuplara, resimlere ve ebrulara yansımasının paylaşıldığı ücretsiz sergi, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde 18 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Gurur ve Önyargı’ Sadece Bir Aşk Romanı mıdır?

Jane Austen hala en çok okunan İngiliz kadın yazarlarından bir tanesidir. Şüphesiz ki en çok okunan ve bilinen romanı ise...

Kapat