Tatil Dedin mi Akla Çeşme Gelir

Oteltatili sevmeyenler için alternatif yaz mekanları düşünülmeye başlandı. Bunlar için “sosyetik” bir öneri: Çeşme ve Alaçatı.

cesme-alacati-2

Çeşme’de her kesimden tatilciyi memnun edecek özellikler var. Eğer mavi ve beyaz renge hakim Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda, her mevsim hafiften esen rüzgarla yürümek size göreyse, Çeşme de size göre demektir.

cesme-alacati-3

Eğer bütün bir gününüzü denizin ve güneşin tadını çıkararak geçirmek istiyorsanız beachler; beach mantığı bana göre değil diyorsanız, masmavi koyların özgürlüğü size göre…

cesme-alacati-4

Sörfe ve bilumum su sporlarına meraklı olanlardansanız Dünya Windsurf Şampiyonası’na bile mekan olan Alaçatı sizi beklemeye başladı demektir.

cesme-alacati-5

Diyorsanız ki denizin kendisi bana göre değil, bana biraz hareket lazım; tarihi Çeşme Kalesi ve Müzesi’ni, Ildırı antik kentini, kente adını veren sayısız çeşmeleri görmek üzere yola koyulabilirsiniz.

cesme-alacati-6

Yok, ben çarşı pazar isterim diyenlerdenseniz turistik çarşılarda zaman geçirebilir, antika ve tasarım dükkanlarını, sayıları her geçen gün artan sanat galerilerni ziyaret edebilir, görkemli yat limanını görebilirsiniz.

cesme-alacati-7

cesme-alacati-8

Ve eğer tatil sizin için bir lezzet keşfi anlamına da geliyorsa; sakızlı dondurması, leziz kurabiyeleri, İzmir’e özel Kumru’su, akşamları deniz mahsulleri ve mezeleri tam size göre. Meşhur İmren Pastanesi’nde sakızlı dondurma eşliğinde sıcak helva yemenizi size sayısız insan önereceği için, ben şimdiden söyleyeyim. Ayrıca eklemek gerek, İzmir’de değerlendirmeyi bilemediğimiz sakız ağaçlarına nispet yaparcasına her yerde bulacağınız damla sakızı, damla sakızı reçeli, marmeladı gibi türlü mamuller Sakız Adası’ndan yani Yunanistan’dan geliyor.

cesme-alacati-9

cesme-alacati-10

Çeşme gerçekten renkli bir yer… Binaları, kafeleri, restoranları renkli. Ama en renkli ve en cezbedici özelliklerinden biri renk renk begonvilleri. Bu çiçekler en çok bu coğrafyayı seviyor olmalılar.

cesme-alacati-11

Ayrıca sokak aralarındaki bitkileri de size kendini tanıtmak için can atıyor.

cesme-alacati-12

Ve güzel sivil mimari örnekleri de yine renk renk çiçeklerle güzelliklerine güzellik katıyorlar Alaçatı sokaklarında.

cesme-alacati-13

cesme-alacati-14

Demem o ki Çeşme, tatil dendi mi akla ilk gelen yerlerden. Her ne kadar boğucu kalabalığı bazen sizi sıksa da, malum o kalabalığın olmadığı yerler kolay bulunamıyor artık. Belki çılgın yaz tatili kalabalığından uzakta, eylül-ekim aylarında ziyaret edilse, kendini tatilcilere sunamadığı kadar sunacaktır misafirlerine. Yine de Çeşme ve aslında İzmir, her haliyle, her zaman güzel…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.