Tayland’da Yapmamanız Gereken 7 Şey

Krala Saygısızlık Etmeyin

Tayland’lılar krala ve ailesine çok saygı duyarlar, duymasalar bile politik durumdan ötürü öyle göstermek durumundalar. Bu nedenle hiçbir Taylandlı’nın önünde krala saygısızlık eden konuşmalar yapmayın ya da bu konuda fikirlerini almaya çalışmayın. Krala saygısızlık etmek yasalar önünde suç teşkil ettiğini ve bu nedenle tutuklanan birkaç turist olduğunu hatırlatmak isterim.

tayland-kral2

Kimsenin Kafasına Dokunmayın

kafa-dokunmak

Bir çok doğu kültüründe olduğu gibi Tayland’da da birisinin kafasına dokunmak büyük saygısızlık sayılıyor. Budistlere göre kafa vücudun en kutsal yeridir. Bu nedenle bazı kuaför ve berberler işe başlamadan önce kafanıza dokunmak için sizden izin istiyorlar.

Gece Islık Çalmayın

islik-calmak

Anadolu’da olduğu gibi Tayland’da da gece ıslık çalmanın uğursuzluk getirdiğine inanılmaktadır. Bizden farklı olarak gece ıslık çalındığında kötü ruhların çağırıldığına inanıyorlar. Gece sokakta yürürken mutlu mutlu çalacağınız ıslık, yerel halkın tedirgin olmasına ve adımlarını hızlandırmasına neden olabilir.

Ayakkabılar ile Tapınaklara ve Evlere Girmeyin

ayakkabi-disarida-cikarilmali

Tayland’da evlere ve ibadethanelere girerken ayakkabıları çıkarmadan girmek saygısızlık olarak nitelendiriliyor. Bu nedenle birisinin evine gireceğinizde ayakkabılarınızı çıkartmayı ya da ayakkabılar ile girmek için izin istemeyi unutmayın. Hava sıcaklığı ve ayakkabıların sürekli çıkartılması gerekliliğinden ötürü neredeyse tüm Taylandlıları parmak arası terlikle görürsünüz.

Topluluk İçinde Öpüşmeyin

opusmek-tayland

Turizmin etkisiyle her ne kadar farklı bir imaj çizse de, Tayland kültüründe topluluk içerisinde öpüşmek hoş karşılanmıyor. Turistlere karşı oldukça anlayışlı olsalar da, içinde bulunduğunuz topluluğun yaşamına saygı göstermek, bir yabancı olarak daha sempatik gözükmenizi sağlayacaktır.

Monklara Dokunmayın

Buddhist Monks Praying at Wedding Ceremony

Monklar toplum içinde oldukça özel bir yere sahiptir ve saygı görürler. Monkların kadınlar ile temas etmesi yasaktır. Cinsiyetiniz ne olursa olsun, bir monka dokunmayın ya da parmağınızla işaret etmeyin. Eğer monka bir şey verecekseniz, yine temas etmemeye özen göstermenizde fayda var.

Tuğçe Makarnacı

bilinmeyenrota

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.