Tek Kişilik Şehir: Şanghay’ın Terk Edilişinin Fotoğrafı

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan Corona virüsünün etkileri hala sürerken, Dünya Sağlık Örgütü’nün acil durum ilan etmesiyle ülkedeki şehirler teker teker boşalmaya başladı.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmını oluşturan Çin, son günlerde hastalık nedeniyle terk edilen şehir görüntülerine sahnelik ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen ise 23,4 milyonluk nüfusuyla metropol bir şehir olan; Şanghay şehri.

Amerikalı fotoğraf sanatçısı Nicoco, geçtiğimiz günlerde “Kıyamet sonrasını andıran bir yalnızlık” olarak tanımladığı bu şehrin terk edilişinin fotoğraflarını kadrajına alarak bir proje başlattı. “One Person City” (Tek Kişilik Şehir) olarak adlandırdığı bu projede, kalabalıkla her gün hayat bulan Şanghay sokaklarının yerini korkuya bırakışını fotoğrafladı.

26 Ocak – 4 Şubat 2020 tarihlerine ait bu fotoğraflar, Batı Nanjing Caddesi, Lujiazui/Rainbow Caddesi, Yuyuan Parkı, Jingan Tapınağı gibi şehrin en önemli ve en kalabalık noktalarına ait görüntülerden oluşuyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.