TELEVİZYONDA KÜLTÜR SANAT

3 saat 48 dakika! OECD 2011 verilerine göre Türklerin televizyon karşısında geçirdikleri günlük zaman dilimi. 24 saatimiz olduğuna göre günün altıda biri. Uyuduğumuz zamanı da çıkarırsak elimizde çeyrek gün kalıyor. Bu aynı zamanda çeyrek hayat demek… Bunu her ilkokul öğrencisi biliyor.

Matematiğe devam. Türkiye’de ortalama yaşam süresi 75 yıl. Neredeyse 12 yılımızı televizyon karşısında geçiriyoruz. Dolu dolu. Sosyal medyayı hesaba katmıyoruz bile. Kendi etrafında dönen kedili ana haberleri, kayınçonun gelinle olan münasebetlerini, çiftleşme sırası bekleyenleri, aynı anda hem spor, hem siyaset, hem din konuşulan meydanları, çubukları halkalara geçirenin ödül kazandığı yarışmaları, tropik meyve salatasına bulanmış aşk konseptli dizileri izliyoruz. Bazen de tüm bunların arasına sıkışmış, birçoğu reklamlardan daha kısa süreli kültüre ve sanata denk geliyoruz.

İşte o programlardan bazıları. Denk gelmeyi beklememek için not almayı unutmayın.

Gece Gündüz (NTV)

televizyonda-kultur-sanat (2)

Hafta içi her gün 18:30

Müzik, sinema, tiyatro, sergi, moda, kitap, tasarım, gösteri… Gece ve gündüz şehirde yaşanan her şey Gülay Afşar’ın sunduğu (Gözlerin Yekta Kopan’ı aradığı) Gece Gündüz’de…  Gece Gündüz Türkiye’nin kültür sanat gündemini mercek altına alıyor. Şehirde kültür sanata dair yaşanan ve yaşanacak her konuyu gündeme alıyor.

Afiş (CNN Türk)

afis-programi

Hafta içi her gün 16:45

Nefise Karatay’ın sunduğu program kültür sanat dünyasının nabzını tutuyor.

Açık Şehir (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (3)

Hafta içi her çarşamba 23:30

Miraç Zeynep Özkartal’ın sunduğu Açık Şehir’de haftanın sergileri, kitapları, filmleri ve müzikleri konu ediliyor.

Aramızda Müzik Var (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (4)

Her cumartesi 11:15

Her bölümde kendi mesleğinde uluslararası başarı ve ün kazanmış bir isimle buluşan Fuat Güner, hem canlı müzik performansı sergileyip hem de sohbet ediyor. Aynı zamanda konuğun yaşadığı şehri gezerek kültür-sanat hayatını tanıtıyor.

Müzelerdeki Hazine (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (5)

Hafta içi her gün 16:25

Anadolu’da sayısız eser bırakmış uygarlıkların izleri, günümüzde nerelerde muhafaza ediliyor? “Müzelerdeki Hazineler” Türkiye müzelerinin kapılarını aralıyor ve anlatılmamış öykülerini gün ışığına çıkartıyor.

Sokakta Hayat Var (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (6)

Her cumartesi 12:10

Her hafta İstanbul’un farklı bir semtindeki sokak, cadde, meydanlarda halkla iç içe çekimleri yapılan “Sokakta hayat Var”a ünlü müzisyenler konuk oluyor. Müzik sohbetiyle birlikte, müzisyenlerin akustik performanslarına da yer veriyor.

Devri Alem (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (7)

Hafta içi her gün 15:30

Farklı coğrafyalardan özel yayınlar yapan, Türkiye’nin tek uluslararası kültür ve sanat programı “Devrialem” bizi biz yapan duygularımızı, geleneklerimizi, kültürümüzü, sanatımızı canlı yayınlarla ekrana taşıyor.

Gündem Edebiyat (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (8)

Her pazar 10:30

Rafa düşenler, kıraathane, şimdi haberler ve saatli maarif takviminde bölümleriyle, edebiyat kültür dosyalarının yer aldığı “Gündem Edebiyat”ı Neşe Sapmaz sunuyor

Gündem Kültür Sanat (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (9)

Her cumartesi 11:30

Bünyamin Yılmaz’ın sunduğu “Gündem Kültür Sanat” kültür sanat gündemini yepyeni bir bakış açısı ile ekrana taşıyor.

Kamera Ses kayıt (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (10)

Her pazar 19:10

“Kamera Ses Kayıt” Türk televizyon ve sinema dünyasına renk katan karakter oyuncularının kısa hayat hikayelerini ve sinemaya nasıl girdiklerini anlatıyor.

Şehrin Sesleri (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (11)

Her pazartesi 12:10

Her şehrin ait olduğu coğrafyanın maddi ve manevi değerleri, güzellikleri “Şehrin Sesleri”nde halk ezgileri ile harmanlanıp izleyici ile buluşuyor.

 

Tarihin Penceresi (TRT Türk)

televizyonda-kultur-sanat (12)

Her cuma 12:10

“Tarih Penceresi”, mazinin uzun yolculuğuna şahitlik etmiş mekanları, öyküleri ve bilinmeyen gerçekleriyle ekrana getiriyor. Anadolu’nun kadim geçmişinde bin yıllardan beri varlığını sürdürmeyi başarmış mekanlar ve eserler; olayları, kişileri ve arka planlarıyla “Tarih Penceresi”nde buluşuyor.

Film Koptu (TV2)

Her cuma 00:15

TV2, sinema gündemini “Film Koptu” ile ekrana taşıyor. Konuklar, film galaları, festivaller, film setleri, projeler, çekimlerden haberler, dedikodular, dünyadan sinema gündemi, sinemayla ilgili merak ettiğiniz her şey bu programda…

Trend Topic (TV2)

Her cumartesi 18:15

Teknoloji dünyasındaki son yenilikler, vizyondaki yeni filmler, ünlü yönetmenler ve yeni projeler, festivaller, diziler ve televizyon dünyasına dair çok özel haberler uzman görüşleriyle Trend Topic’te.

Kültür sanat, teknoloji, spor dünyasından ve gündemde ne varsa her alandan konular bu programda ele alınıyor.  Program; yenilikleri takip eden, lüzumlu bilgileri seven, her telden her şeyi öğrenmek isteyen izleyicileri hitap ediyor.

Kitap Dünyası (Kanal B)

Her pazar 17:00

Betül Başar’ın yapımcılığı ve sunuculuğunu yaptığı kitap dostları ve yazarları buluşturan programda kitaba dair pek çok şeyi bulabileceğiniz Kitap Dünyası, sizleri kitapların büyüleyici dünyasına davet ediyor.

Şehrin Sesi (Kanal B)

Her pazar 09:30

Bir şehri izlemek… Tıpkı bir insanın ruhunu izlemek gibi biraz uzaktan biraz içinde… Bir bakıma insanın bilim, felsefe, sanat ve edebiyat alanındaki sesleridir şehrin sesi… Şarkıdır, Şiirdir , tiyatrodur, sinemadır, operadır ,karikatürdür,heykeldir, resimdir… ve daha nice seslerdir… Yapımcılığını Özlem Türkmen’in yaptığı Şehrin sesi Kanal B ekranlarında…

Şiirbaz (Kanal B)

Her çarşamba 09:30

Usta şairlerin hayatları ve size dünyaları verecek şiirleriyle bu programda buluşacaksınız. Zeynep Narin Kafkas’ın hazırladığı Şiirbaz sizi kelimelerin ahenkli dünyasına davet ediyor.

Ellerin Türküsü (Kanal B)

Hafta içi her gün 11:30

Yapımcı ve sunuculuğunu Ayşe Öksüz’ün üstlendiği programda geleneksel el sanatları ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel el sanatlarının ustalarıyla birlikte ele alınıyor.

Sanatın Adamları (Kanal B)

Her cumartesi 22:30

Yapımcılığını ve sunuculuğunu Ayşen Gaye Makiniz’ın üstlendiği program sanatın ışığında, sanatçının aydınlığında,sanatın tüm renklerini ekranlara taşıyor.

televizyonda-kultur-sanat (13)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Kısa Film ‘Beyoğlu Sineması’ ABD’den Ödülle Döndü!

Bu yıl 12'nci kez ABD'de düzenlenen Boston Türk Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nın kazananları açıklandı. Yarışmada Ferhat Özmen'in 'Beyoğlu Sineması'...

Kapat