Tembel Lambalar!

Ev, masa, ışık, sandalyeler… Her gün gördüğümüz, kendimiz ve doğa arasında koruyucu bir kabuk oluşturan nesneler. İşte bu nesneleri o katı formlarından çıkarabilecek bir virüs olsa ne olur?

tembel-lambalar-3

Bu eriyen tembel lambalar tam bayıldığım türden, yani hem işlevsel hem tasarım harikası. Bu güzelliğin yaratıcısı Hollandalı tasarımcı ve sanatçı PiekeBergmans, sanat akademisi ve üç boyutlu tasarım okuduktan sonra Amsterdam’da ilk atölyesini açmış. Tasarımlarına ”virüs” diyor çünkü hayatımızın tüm anlarında olan nesneleri mutasyona uğratıyor.

tembel-lambalar-4

Geleneksel kristal üfleme sanatını yeniden yorumlayan sanatçı, aydınlatma kaynağına ikonik bir durum kazandırmak istemiş. Ayrıca aydınlatmasında LED ışık kullanarak tasarımlarını günümüzden de uzak tutmamış.

tembel-lambalar-2

”En sevdiğim çalışma tarzı mevcut üretim süreçlerini kullanarak yeni formlarda bir şeyler oluşturmak” diyen sanatçı çalışmalarını anlık, oynak, hayat dolu ve taptaze olarak tanımlıyor. Her biri birbirinden farklı, eşsiz olan bu tasarımlarda Bergmans, bir tek zarif hareketle fonksiyon, biçim ve mesajı vermeyi amaçlıyor.

pieke-bergmans

Sanatçının şu anda dünyanın önemli başkentlerindeki galerilerde sergileri devam ediyor. Bu arada Bergmans sadece lambalarla çalışmıyor, birçok mutant nesnesi de var) Sitesinde inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.