Temizlik İşçileri Çöpten Topladıkları Kitaplarla Kütüphane Kurdu!

Ankara’da Çankaya Belediyesi’nin temizlik işçileri, çöplerin kenarına bırakılan kitapları toplayarak kütüphane oluşturdu.

Eski tuğla fabrikasının restore edilmesiyle çöp toplama şantiyesi haline getirilen Ankara’nın İmrahor Mahallesi’ndeki bina, belediye işçilerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir tesis haline getirildi. Berber, dinlenme odası gibi bölümleri bulunan binada artık bir de ‘kütüphane’ yer alıyor.

Yaklaşık 7 ayda toplanan 4 bin kitaptan oluşan kütüphane, belediye işçileri için büyük önem taşıyor. Mesai arasındaki boş zamanlarda kütüphaneye koşan belediye işçilerinden Murat Serkök, kütüphaneyi sık sık kullandığını belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Bir aydır belediyede şoförlük yapıyorum ve vakit buldukça sürekli buraya geliyorum. Burası benim için bulunmaz bir nimet oldu. Bir an önce işim bitsin de geleyim diye can atıyorum, işin yoğunluğu üzerimden gitmiş oluyor.”

Sokaklardan kitapları toplayan temizlik işçileri de bu güzel projenin içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını belirtiyor. Temizlik işçilerinden Efe Akpınar, kitapların çöpten şantiyeye nasıl ulaştırıldığını şu sözlerle anlatıyor: “Bilinçli insanlar kitapları poşet ya da çuval içerisine konteynerlerin yanına koyuyorlar. Biz de bu kitapları gördüğümüz zaman alıp aracın ön kısmına koyuyoruz. Daha sonra da burada çalışan arkadaşımıza teslim ediyoruz.” Akpınar, çöpün kenarında kitapları gördükleri an neler hissettiklerini ise, “Konteyner yanına bırakılmış kitap gördüğümüzde içimize bir mutluluk geliyor. Yeni kitapları hemen alıp kütüphanemize getirelim istiyoruz. Burayı ne kadar büyütebilirsek o kadar güzel olacak.” ifadeleriyle açıklıyor.

Kütüphanenin sorumlusu Eray Yılmaz, kütüphaneye ilginin beklediğinden yoğun olduğunu, kütüphanenin kuruluşundan itibaren 97 işçinin 2 haftalık periyotlarla kitap ödünç aldığını ve her gün en az 6 işçinin kütüphaneye geldiğini belirtiyor.

Projeyi duyan Çankaya halkının şantiyeye kitap bağışlamaya başladığını ileten yetkililer, çöpten toplanan kitapların temizlik ve bakımı yapıldıktan sonra, civardaki ihtiyaç sahibi okullara gönderileceğini de ifade ediyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.