TEOMAN ‘KOYU ANTOLOJİ’ İLE GERİ DÖNDÜ!

“İstasyon insanları buradalar tesadüfen, aynı rüyayı görüp, ayrı yerlere giden…” demişti bir zamanlar Teoman.

2018’e henüz girdiğimiz şu günlerde, bir kez daha söylüyor bunu. 2001 yılında ‘Gönülçelen’ adını verdiği albümünün üzerinden tam 17 yıl geçmiş, fakat hala unutulmamış bu parçanın verdiği his.

‘Gönülçelen’ albümü yayınlandıktan hemen sonra verdiği röportajında, “Oradaki ‘Ruhi’ karakteri benim alter egom. O da babamın ismiymiş. Yani Hasan Bahsi babamın ismi. Ama ona Giresun’da Ruhi derlermiş. Orada herkesin karakterine uygun lakaplar takılır ve gerçek isimleri unutulur.” diyor Teoman. Parçayı, erken yaşta kaybettiği babasına ithaf etmiş, belli.

İstasyon İnsanları’nı, ‘Koyu Antoloji’ye dahil ettiği için çok seviniyorum. Bir yandan da çocukluğuma gidiyorum. ‘Mavi Mavi’ anılarım canlanıyor zihnimde.

Teoman, bu kez pesten okuyor tüm parçalarını, kendi tabiriyle daha ‘koyu’ seslendiriyor. Sohbet edercesine kaydedilmiş bir albümden bahsediyorum aslında. Dinlerken bambaşka şarkılarmış gibi geliyor kulağınıza. İlk kez dinliyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz.

Aslında günlük hayatta kurduğumuz, sonrasında ise üzerinde bir hayli düşündüğümüz cümleleri kurmuş bize. Fakat bu kez, sindire sindire…

Teoman, müziği bıraktığını açıkladıktan bir süre sonra daha fazla dayanamayıp, tekrar aramıza dönmüştü. 30 kasım 2012’de Bilfen öğrencileriyle verdiği konser sonrası, sahneye dönme kararı aldı. İyi ki almış bu kararı!


2015’te ‘Eski Bir Rüya Uğruna’ piyasaya çıktı. Yakın zamanda, 12 Ocak 2018’de de bu yılın en yeni ve bir o kadar da en eski albümü çıkmış oldu.

‘Koyu Antoloji’nin, kışı hissettiren bir havası var. Dinlerken hem çok sıcak, hem de adımınızı dışarı attığınız zaman üşüyecekmişsiniz gibi hissettiriyor.

Eski ve diğerlerine nazaran daha az dinlenen parçaları kaydetmeye özen göstermiş. İki kısımdan oluşan albümde, dinlerken su gibi akıp giden 26 şarkı var.

“Bu albüme aldığım şarkıların çoğunluğu, hit şarkılarımın yanında biraz geri kalmış olanlar. Ticari olarak bana çok katkıları bulunmasa da, ben o şarkıları yazmak için çok uğraştım ve onları seviyorum. Ana amacım bu şarkıları ve başka projelerde yapacağım diğer şarkılarımı, geleceğe derli toplu bırakmak. Bu albüm de o yüzden yapıldı.” diyor, müthiş bir içtenlikle. Albümün miksajlarını yapan kişinin, Depeche Mode ve Nick Cave gibi sanatçılarla çalışan, ses mühendisi Kevin Paul olduğunu da söylemeden geçemiyor. Zaten siz de ‘Koyu Antoloji’yi mest olmuş bir halde dinlerken, bir şeylerin farklılaştığını ve evrenselleştiğini hissedebiliyorsunuz.

İyisi mi siz bu hafta, yağmurlu havanın hatırına, bu özenle hazırlanmış albümün tadını çıkarın. Çünkü bunun için, kesinlikle daha iyi bir zamanlama olamaz!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.