Tepetaklak İnsanlar Dünyası / Sakasama no Patema

Sakasama no Patema, Yasuhiro Yoshiura’nın yönettiği 2013 yılında yayınlanan mükemmel yaratıcılıkta bir distopya, harika bir bilim kurgu anime filmi.

Şaşırtan kurgusuyla tepetaklak olmuş insanların hikayesi, enerji kaynakları üretebilmek için deneyler yapan insanların yer çekiminin dengesini bozmasıyla başlıyor. Sonrasında göğe düşerek yok olan insanlar çıkıyor karşınıza, despot bir sistem beliriyor, gökyüzüne bakma yasakları, eğitim sisteminin robotlaştırma uğraşı, deney yapanların günahkar sayıldığı, tel örgüler içine hapsolmuş bir toplum… Okullarda yasakların öğretildiği bir gelecekle karşı karşıya kalıyorsunuz.

Denge bozulduktan sonra herkes kendi çekiminin dengesinde ilerlerken bir çanta ile bozuluyor tüm döngü. Dikkatli izlediğinizde tepetaklak olanların günahkar olduğunu benimseten baskıcı toplumun, asıl tepetaklaklar olduğunu görüyorsunuz. Sizin gökyüzünüzün başka evren insanları için bir uçurum olduğunu hayal edin. Film içinde Patema ve Age’in hikayesi birbirlerinin aynı anda hem uçurumu hem kurtarıcısı olmasıyla yoğun etkileyiciğini de beraberinde getiriyor.

Günah olduğu halde gökyüzündeki yıldızları izleyen Age ve yer altı tünellerinde dolaşırken yer üstünün çekimine kapılan Patema… Hikaye iki ana karakter üzerinde yoğunlaşmasına rağmen bir anda size tüm dünya düzenini sorgulatıyor ve anlamak adına gösterdiğiniz çaba gerçek anlamda baş döndürücü bir etkiyi beraberinde getiriyor. Çizimlerinin ve kurgusunun muazzam oluşunu göze aldığımızda film size kendi içinizde başka bir evren doğururken; şiddetle tavsiye edilebilecek ve başyapıt denilecek bu animenin defalarca izlenilesi kalitede olmasıyla birlikte, bilinirliğinin hak ettiği değeri görmemiş olması ise oldukça üzücü…

Kimsenin gökyüzünün birine uçurum olmaması dileğiyle.

 

Okumadan geçmeyin:

Hayal Etmek ve Yazmak Üzerine: J.K. ROWLİNG

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.