‘Tereddüt’ Filmi Uluslararası Kerala Film Festivali’nden 2 Ödülle Döndü!

Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği ‘Tereddüt’ filmi, Hindistan’da düzenlenen ‘Uluslararası Kerala Film Festivali’nde iki dalda ödüle layık görüldü.

Toplamda 15 filmin yarıştığı festivalde En İyi Yönetmen Ödülü Yeşim Ustaoğlu’na, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise Ecem Uzun’a verildi. Daha önce Uluslararası Antalya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine layık görülen filmin tanıtımı ise şöyle:

Hayatları aynı ama bambaşka iki genç kadının; Şehnaz ve Elmas’ın yolları soğuk ve fırtınalı bir gecenin sabahında kesişir ve bu, uzun, zorlu bir hesaplaşmanın başlangıcı olur.

Film hakkında yönetmenin yorumu:

Her iki karakterin birbirini anlamasıyla gelişen bu hikâye, modern ve geleneksel toplumlarda kadın ve ergen olmayı sorgularken, hem bu bu topraklarda, hem de aslında dünyada kadın olma hallerine bakan bir bakış açısına sahip. Geleneklerin, örflerin belirlediği moral değerler, özellikle modern toplumlardaki sert göç olgularıyla hızla gelişen modernitenin içinde bir arada yaşama modelini oluştururken; çarpıklaşıp, değersizleşmeye ya da yozlaşmaya maruz kalarak yaşantılarımızda baş edemeyeceğimiz yargıların, sorunların oluşmasına neden oluyor. Ve bu sorunlar bizlerin birey olarak gelişimini, özgürlüğünü kısıtlarken, hayatımıza kendi irademizle karar verebilmemiz konusunda derin engeller çıkarıyor, çoğu kez ihmal ve istismarlara maruz bırakıyor ve çok daha derinden, erkeğin de gelişiminde sağlıklı bir ilişki kurabilmesi konusunda önü alınmaz yaralar açıyor.

‘Tereddüt’, bu yapının içinde kadın olma hallerini, kadın erkek ilişkisini, aile kurumunun sorumluluklarını ve ihmallerini sorgularken, bir yandan da travma mağduru olan birinin hem psikolojik hem de adli süreçte yaşayabileceği sorunları tartışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.