Terk Edilmiş Bir Ülkenin Fotoğrafçısı / Rimaldas Viksraitis

Sovyet dönemi sonrası Litvanya’nın köylerini fotoğraflayan Rimaldas Viksraitis, depresif ve bir o kadar da rahatsız edici görüntülere odaklanarak modern dünyanın girdabında sıkışmış insanları kadrajına aldı.

“Siyah-beyaz fotoğraf, doğru kompozisyon, doğal ışık gündelik hayatı zorlar ve sefil hayatı daha da rahatsız edici biçime getirir.”

Kamerasını bisikletine bağlayarak ülke çapında dolaşan sanatçı, 20 yıllık kariyeri boyunca Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ve tarımsal sanayinin çöküşünün yarattığı etkileri bireysel bağlamda ele aldı. “Genç nesiller yurt içinde veya yurt dışında iş bulmak için ayrıldıkça kırsal alanlar hayalet kasabalar haline geldi.”

Genelde genç nüfusun olmadığı, terk edilmiş köyleri yansıtan Viksraitis, çalışmalarına gerçeküstü yapıyı da ekleyerek korku ve mizahı bir arada barındırdı. Kesilmiş keçi başının eşliğinde dışarıya bakan bir çocuk, sarhoş bir adamın ısırdığı domuz kulağı ya da yere serilmiş ölü bir hayvanın görüntüsü bilinçli bir teşhirciliğin yansımasını oluşturdu.

Viksraitis, köylerdeki yaşamın ayrıntılara dikkat eder. Hikayelerinde korku ve mizahı birleştirerek bir gözlemciden çok, olayların coşkulu bir katılımcısı olur. Oluşturduğu görüntüler Sovyet döneminde duruma uyum sağlamayan ve Yeni Avrupa’nın bir parçası olarak mücadele etmeye devam edenlerin kaderini anlatıyor. Bu fotoğraflarda sosyal ve ekonomik çekişmenin gerçeğinden kaçmak imkansızdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.