Terk Edilmişliğin Ne Demek Olduğunu Anlamak İçin Gitmeniz Gereken Köy: KARMYLASSOS

Terk edilmişlik hissi her canlıya hüzün verir. Fethiye, bir köy içinde öyle bir terk edilmişlik barındırıyor ki, köye girdiğinde havadaki hüzün insanın canını acıtıyor adeta.

Tarihin kara sayfaları çarpıyor yüzünüze burada. Burası Kayaköy, eski adıyla Levissi ya da Karymalassos… Türklerin ve Rumların iç içe yaşadığı bir küçük köyken, Türklerle Rumlar arasında sayısız acıya yol açan mübadele gerçekleşiyor. Rumlar gidiyor; Batı Trakya’dan gelen Türkler bu köye yerleştiriliyor.

terkedilmisliginnedemekoldugunuanlamakicingitmenizgerekenkoy-2

Gelin görün ki uyum da sağlayamıyorlar bu çukur ve yamaç araziye. Onlar da terk ediyorlar köyü ve aşağılara yerleşmeyi tercih ediyorlar. 1957’deki deprem köyü iyiden iyiye harabeye çeviriyor ve bugüne bu terk edilmişlik kalıyor. Adeta bir film platosu gibi duran evleri, düzeni ve insansızlığı ile bir hüzün yayıyor etrafına Karmylassos.

terkedilmisliginnedemekoldugunuanlamakicingitmenizgerekenkoy-3

Aslında birbirinden ayrı yerleşim yeri ve tarihleri bugüne taşıyan Kayaköy, kendi terk edilmişliğini çevresine hiç yansıtmıyor. Civarında çok sayıda konaklama mekanı bulunması insanı şaşırtıyor. Yazın buraların ne kadar canlı olabileceğini şimdi hareketsiz olan restoranlardan, motellerden anlayabiliyorsunuz.

Bunu fark etmiş olan yalnızca biz olmasak gerek ki bu yılın başlarında Levissi bölgesi 300 yataklı bir otel inşaatı yapılması planı ile gündeme gelmişti. Neredeyse 100 yıldır hayalet köy gibi duran bir yerleşim yerine yılda 70 bin turistin gelmesi ihtimali turizmcileri harekete geçirmiş olmalı.

terkedilmisliginnedemekoldugunuanlamakicingitmenizgerekenkoy-4

Ancak otel yapmak köyü alt üst etme ihtimalini de akla getirmektedir. Mahalle sakinleri ve çevreciler “Kayaköy Savunması” adıyla bir platform oluşturarak, Kayaköy’ün tarihi evlerinin imara açılmasına tepki göstermişler. Yıllardır bir çivi bile çakmamıza izin vermezlerken, şimdi tarihi ve kültürü yok sayıyorlar diyen platforma göre köyün ihtiyacı imar değil,  restorasyon. Mahkemelerin sürdüğü bu büyülü köyde, dileriz çevre sakinlerinin haklı sesleri duyulur. Güzel Karmylassos’un hak ettiği değeri bularak özelliklerini yitirmeden tarihi bir köy olarak canlandırılması umudunu taşıyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.