THE BEATLES’I FİLMLERİYLE TANIMAK

1960’lı yılların efsanevi müzik grubu olan The Beatles, on yıllık müzik kariyerine beş tane de sinema filmi sığdırmayı başarmıştır.

Eğer The Beatles üyelerini biraz daha yakından tanımak istiyorsanız, bu filmleri izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 

 A Hard Day’s Night   –   (1964)

Bu film, kendilerini oynayan The Beatles grubunun hayatından bir günü konu alıyor. Grubun altın çağını yaşadığı Beatlemania zamanında geçen film macera dolu bir komedi.

Grup üyelerini konserden çekime koştururken, büyük hayranları olan Beatlemaniac’lardan kaçarken, kendi aralarında vakit geçirirken ve basının sorularını cevaplarken izliyoruz.

A Hard Day’s Night, The Beatles’ın siyah beyaz çekilen tek filmi olmasının yanında The Beatles’ı keşfetmek için de güzel bir başlangıç.

 

 

Help!   –   (1965)

Ringo’nun sahip olduğu, parmağında takılı bir yüzüğü vardır. Bu yüzük bazı kültürler tarafından kutsal yüzük olarak bilindiği için bir grup insan Ringo’nun peşine düşer. Ringo ise zamanının çoğunu John, Paul ve George ile geçirmektedir. Söz konusu bir grup insan The Beatles üyeleri olunca aksiyon ve maceranın ardı arkası kesilmez.

İlk filmde Beatlemaniac’lardan kaçmaya çalışan The Beatles üyeleri, bu sefer yüzüğün peşine düşen insanlardan kaçmaya başlar.

 

 

Magical Mystery Tour   –   (1967)

Filmde Magical Mystery Tour’a bilet alan yolcuların sihirli ve gerçeküstü dünyası anlatılır. Yolcuların arasında tabi ki Ringo, John, Paul ve George da var. Yine türlü maceralara atılıyorlar.

Ayrıca bu filmin yönetmenliği ve senaryosu The Beatles üyelerine aittir.

 

 

Yellow Submarine   –   (1968)

Pepperland adı verilen ülkenin, dış güçler tarafından ele geçirilmesiyle tüm ülkedeki müzik ve renkler yok edilmeye başlar. Ülke insanları dış güçler tarafından taşa dönüştürülmeye başlanır. Bundan etkilenmeyen tek kişi olan Lord Amiral ise sarı denizaltısına binerek The Beatles’ten yardım istemek üzere kaçar. The Beatles üyeleri ise türlü maceralardan sonra ülkeyi müzik ve sevgi dolu eski günlerine kavuştururlar.

Yellow Submarine, grubun tek animasyon filmidir.

 

 

Let It Be   –   (1970)

Son albümleri olan Let It Be’nin kayıt süreçlerini anlatan bir belgeseldir. Belgeselde grubun 1969 yılında birlikte verdiği son konserde çekilen görüntülere de yer verilmiştir.

Apple binasının çatısında verdikleri o meşhur olaylı konser, müziğin tınısı, o sırada sokaklarda onları dinleyen yüzlerce insan, engellenmiş trafik ve polisler… Let It Be, The Beatles’in en keyifli filmlerinden!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.