The Danish Girl Filminin İncelemesi

Bu seneki Oscar adayları arasında iki başarılı queer film vardı. Biri halihazırda sevgili Sanat Karavanı yazarlarından Meral Kuru’nun kaleme almış olduğu Carol, diğeri ise The Danish Girl nam-ı diğer Danimarkalı Kız. Film, dört adaylığından sadece biri ile Oscar’a sahip olmuş olsa da bu yılın en çok dikkat çeken filmlerinden bir olmayı başardı.

danish-girl-inceleme-1

Filmi ilgi çekici kılan en büyük özelliklerden biri biyografik bir yapım olması. Lili Elbe’nin hayatını ve ilk cinsiyet değiştirme operasyonunu ele alan film 1930’larda geçiyor. Filmin konusu ise kısaca şöyle: Gerda Gottlieb ile Einar Wegener çifti sanat camiasının yükselen ressamlarındandırlar. Einar peyzaj üzerine çalışmalar yaparken eşi Gerda portre alanına eğilmektedir. Üzerinde çalıştığı modelin yerini alacak birini arayan Gerda çareyi kocasından yardım istemekte bulur. Bu vesileyle Einar Wegener’in çok derinlerde saklamakta olduğu bir yönü ile tanışırız. Filmde direk tanımı yapılmamış olsa da Wegener interseks bir bireydir.

danish-girl-inceleme-2

Film işleniş bakımından eleştiriye açık olsa da Eddie Redmayne elinden geleni ardına koymuyor ve beyaz perdeyi bir kez daha oyunculuğu ile taçlandırıyor. Naçizane görüşümü sunup tepki toplamak konusunda çekincelerim olsa da geçen sene The Theory of Everything’de Stephen Hawking’i canlandıran oyuncunun bu sene tekrardan En İyi Erkek Oyuncu ödülüne kavuşması en büyük temennilerimden biriydi. Lakin Oscar bu, fazla rağbet görmeyen alanlarda adaylığınız yoksa öyle üst üste her sene aynı ödülün sahibi olamıyorsunuz. En azından yabancıya gitmedi diyerek avutuyorum kendimi ve yazıma devam ediyorum! Bu kelimeyi kullanmak ne kadar doğru size bırakıyorum fakat Redmayne koreografik açıdan neredeyse mükemmel bir iş çıkarmış. Özellikle de filmde karakterin değişimini el ve bilek odaklı resmedilmiş olması filmdeki görselliği tamamlamaya yarayan unsurlardan. Ufak bir hatırlatma: Aynı zamanda The King Speech’in yönetmeni olan Tom Hooper, Redmayne ile Les Miserables’de de çalışmıştı. Gerda Gottlieb rolü ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülüne sahip olan Alicia Vikander’ın sima olarak eğreti durduğu kanısında olanlar olsa da göstermiş olduğu performans oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.

İşlenişten ziyade filmi başarıya götüren en önemli unsurlardan birisi kullanılan renk paleti ve kostümler. Film, En İyi Kostüm dalında çok iddialı bir aday olmasına rağmen ne yazık ki ödülün sahibi olamadı. Film sarı, pembe ve mavinin pastel tonlarını tıpkı bir tablo gibi üzerinde taşıyor.

danish-girl-inceleme-3

Gerda Gottlieb ve Einar Wegener

Eşinin cinsiyet değiştirme operasyonuna giden yolda elini bırakmayan ressam Gerda Gottlieb’in tablolarından birkaçı:
danish-girl-inceleme-4

danish-girl-inceleme-5

danish-girl-inceleme-6

danish-girl-inceleme-7

danish-girl-inceleme-8

Einar Wegener’ın doğduğu yer Vejle’den esinlenerek çizmiş olduğu tablo:danish-girl-inceleme-9

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.