fbpx

The Eternal Aquatic by Christy Lee Rogers

Havai doğumlu Birleşik Amerikalı sanatçı Christy Lee Rogers eşsiz su altı fotoğrafları seçkisini bizler için sunuyor. Şu an çalışmalarına Los Angeles’da devam eden sanatçı, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve Monako’da da birçok çalışmaya imza atmış.

Onun suya olan tutkusu, çağdaş fotoğrafçılık kurallarını bozarak yeni bir bakış açısı yaratıyor diyebiliriz. Eleştirmenler ve sanat çevreleri sanatçının çalışmalarını Barok resmin üstadı Caravaggio ile karşılaştırmakta. Işık ve gölge oyunlarına dayanarak oluşturduğu fotoğrafları  ile çağdaşları arasında kolaylıkla fark edilebilen bir tarza sahip.

Sanatçının çalışmaları Harper’s Bazaar (Çin), Eyemazing, The Independent, Casa Vogue (İtalya) ve Photo Technique gibi birçok önemli dergi ve gazetede yer almış; aynı zamanda Fransa’da bulunan Angers-Nantes Opera’sının 2013-2014 yılı açılış sezonunda da sahnelenmiştir.

Renklerde yarattığı gürültü, üzerine eklediği karmaşıklık sayesinde ve sanatçının uyguladığı kurnaz teknikle beraber ışığın kırılmasının verdiği etkiyle insanlar ve nesneler sanki bir tablo gibi canlanıyor. Suyun donukluğu ve kırılganlığının yanında insan bedeninin ve organlarının sıcaklığı ile birleşen sahneler, fotoğrafların sanki canlı bir resim gibi görünmesini sağlıyor. Rogers çalışmalarının tümünde uhrevi renkleri sahnelerin içine gömerek beden sıcaklığını, varoluş kaynağını ve insanlığın canlılığını kutluyor. Sanatçı ortaya çıkardığı çalışmalarının temelinde insan özgürlüğü ve birbirimiz arasındaki ortak bağın varlığını göstermek olduğunu belirtiyor.

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (2)

FOUNTAIN OF LIFE

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (3)

LADY MERCY

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (4)

LIKE THIS STAR OF SUMMER IN DECLINE

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (5)

VITALITY OF LIFE

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (6)

UNKNOWN SOLDIER

the-eternal-aquatic-by-christy-lee-rogers (7)

THE UNENDING JOURNEY

Bu eşsiz fotoğrafların yanı sıra sanatçının ÉLAN isimli çalışmasının bu mini videosuna göz attığınızda ne kadar sıradışı işlere imza attığını göreceksiniz. İyi seyirler!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.