The World’s Top 10 Most Amazing Lakes

The World’s Top 10 Most Amazing Lakes, tesadüfen açtığım ve izlemeye başladığım ilk andan itibaren büyüye kapıldığım birbirinden özel doğa harikası gölleri içeriyor. Kısa belgesel tadında olan bu video 10 adet gölün farklı açılarını bizlere sunuyor. Çoğu UNESCO tarafından kültür mirası listesine alınıp korunan bu göller, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden…

            Plitvice Lakes

Plitvice gölleri Hırvatistan’da yer alan göller topluluğudur. İçinde irili ufaklı 16 tane gölü ve şelaleri barındırmaktır. Her yanı orman olan bu doğal park Unesco tarafından korunmakta.

1

               The Red Lakes

Kırmızı lagün olarak adlandırılan bu tuz gölü Bolivya’da yer alıyor. Göl rengini suyun yüzeyinde bulunan tortular ve pigmentlerden almış. Birçok hayvana da yaşam alanı olmakta.

3

              Peyto lake

Kanada’da yer alan göl kayalık dağların bir parçası. Peyto gölü turkuaz rengini  buzullardan göle karışan kaya parçacıkları ve eriyiklerden almıştır.

flat,550x550,075,f

 

           Flathead lake

Flathead gölü, ABD’nin Montana Flathead Ulusal Ormanının içinde yer alıyor. Dünyanın en temiz gölü olan Flathead o kadar berrak ki dibi bile görülmektedir.

tumblr_mamjt0aDYx1r9hb6co1_500

               Hillier Lake

Avustralya’nın Middle Adasında yer alan pembe göl 600 metre uzunluğunda adeta şekeri andıran görünüme sahip. Göl bu pembe rengini içinde bulunan yosunun ürettiği pigmentten alıyor.

fft20_mf4124998

 

             Carerra Lake

Şili ile Arjantin arasında yer alan göl, Şili’de Carerra, Arjantin’de ise Buenos Aires olarak adlandırılmakta. Etrafı dağlarla çevrili olan göl, içerisinde mağaralar, kanallar ve oyuklar bulunduruyor.

General-Carrera-04

 

         Shimshal Lake

Pakistan’da yer alan Shimshal gölü, Çin sınırına kadar uzanmaktadır. Aslında romantik göl olarak adlandırmak da yanlış olmaz. Kalp şekliyle bir hayli etkileyici…

Shimshal lake is located in Hunza Valley

 

                Gippsland Lake

Avustralya’nın Victorio eyaletinde yer alan Gippsland gölü, geceleri mavi ışıklar saçıyor. Her ne kadar eşsiz bir güzellik olarak gözükse de göl ekolojik bozulmalar nedeniyle bu ışıkları saçıyor.

bioluminescence2_6_1237387a

 

                  Baikal Lake

Sibirya’nın güneyinde bulunan 636 km uzunluğa sahip Baikal gölü, dünyanın en derin gölü olarak yerini almakta. Aynı zamanda dünyanın en eski göllerinden biri.

lake_baikal_ice_in_winter

 

               Five Flower Lake

Çin’in Jiuzhaigon Milli Parkı’nda yer alan Five Flower gölü dünyanın en güzel göllerinden biri. Göl berrak suyu, dibinde bulunan ağaçlar ve rengarenk doğasıyla eşsiz bir güzelliğe sahip.

51d9bc6889aa74362c000027

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.