FANTASTİK BİR DÜNYAYA YOLCULUK: TIM BURTON

Görsel dilin usta yaratıcısı dahi yönetmen Tim Burton 1958 Kaliforniya doğumludur. 13 yaşında ilk kısa filmini çeken yönetmen, bunun temelini çocuk yaşta karikatür çizmesi ve korku filmleri izlemesine borçludur. Bu ustalığı fark eden Disney, Burton’a eğitim bursu verir. Fakat sıra dışı çizgisiyle çocuklara hitap eden prodüksiyonda kalması uzun sürmez. ‘Disney’dekilerin kendisini anlamamasından yakınan yönetmen bu durumu şu sözlerle özetler: “Herkesin normal olmak zorunda bırakıldığı ve insanların farklı şeyler yapmak isteyen herkese saldırdığı püriten bir Amerika rüyasında büyüdüm. Eğer insanları dinlemiş olsaydım, şu an diğerlerinden hiçbir farkım kalmazdı.” Yönetmenin fantastik dünyasına ilerlediğimizde bu yolda karşımıza gerçeküstü karakterler metaforik görseller çıkacaktır bu yolda bizi karanlığa iten kontrast renkler ve yolculuk sonunda ulaşacağımız hikaye hem gotik hem de masalsıdır.

seda-4
Çizimleriyle ön plana çıkan Burton stop-moniton animasyon tekniğini kullanır. Oluşturduğu karakterler abartılı olmalarına rağmen insani özelliklerini kaybetmezler. Karakterler üzerinde tahlil yeteneğini ustalıkla kullanan yönetmen karakterlerin ütopik dünyalarını bize yansıtır.
İlk kısa filmi Vincent’ta Burton’un çocukluk yıllarını sinemanın dilini kullanarak izleyiciye aktardığını görürüz. Annesinin baskısına dayanamayan bir çocuk karakteri işler. Filmin gotik tasarımıyla Doktor Caligari’nin Muayenehanesi’nden izler taşıması yönetmenin Alman dışavurumculuğundan etkilendiğini gösterir.

seda-6

Vincent

 

seda-2

Doktor Caligari’nin Muayenehanesi

Çocuk yaşta izlediğimiz ve hafızamızdan silemediğimiz Beetle Juice filmiyle orta sınıf Amerikan yaşamını eleştiren Burton sinemanın eleştiri boyutuna da ustaca dokunur.

seda-5

Filmlerinin çoğunluğunda başrolü yakın arkadaşı Johnny Deep’e teslim eden Burton; Makas Eller, Ed Wood, Hayalet Süvari, Ölü Gelin, Charlie’nin Çikolata Fabrikası ve Alice Harikalar Diyarında filmlerinde Depp ile birlikte çalıştı. Ayrıca sevgilisi Helena Bonham Carter, Tim Burton sinemasında Johnny Deep’ten sonra karşılaştığımız oyuncudur.

seda-3

Bu yıl Türkiye’de vizyona giren Big Eyes filmi için kamera karşısına geçen usta yönetmen  ‘Beetlejuice 2’ için çalışmalara başladığını söyledi. 27 yıl önce çektiği filmin ikincisinde Michael Keaton’la yeniden çalışacağı için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.