Tiyatro Biletlerinden Vergi Alınmaması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı!

Bir tiyatrosever tiyatro biletlerinden vergi alınmaması için internette imza kampanyası başlattı. ‘Sanat lüks değil, ihtiyaçtır’ sloganıyla başlatılan imza kampanyasının 2 bin 500 destekçiye ulaşması hedefleniyor.

Change.org adresinden açılan ‘Tiyatro biletimden vergi alınmasın, sanat lüks değil; ihtiyaç olarak kalsın’ adlı imza kampanyasıyla tiyatro biletlerinden vergi alınmaması isteniyor. Maliye Bakanlığı ve Turizm Bakanlığı’na teslim edilecek imzalar için 2 bin 500 destekçinin katılımı bekleniyor. Kampanyanın şimdiye kadar bin 500’den fazla destekçisi bulunuyor.

‘Sanat lüks değil, ihtiyaçtır’ sloganını kullanan kampanya sosyal medyada da #TiyatroBiletimdenVergiAlmayın etiketiyle yer alıyor.

Kampanya metni ise şöyle:

”Yaşadığımız ülkenin şu son zamanlarında içinden geçmiş olduğumuz süreç ve yaşanan olayların biz geride kalanları ne denli çok etkilediği, biz yaşayanlara ne kadar zor geldiğinin tarifi bile daha güç bir hal aldı. Böyle zamanlarda, hatta ve hatta inatla tam da bu zamanlarda, sanatla kalmak, bir oyuna, bir şarkıya, bir şiire tutunmak, bizi ayakta, bizleri bir arada tutan yegane şeydir en nihayetinde.

Tiyatro, insanların günler öncesinden biletlerini aldıkları o koltuklara oturduğu zaman dışarıdaki hayatlarını bir iki saatliğine bir kenara bırakıp adım adım sahnedeki hikayenin içine girdikleri bir evdir, kaloriferleri yanmıyor bile olsa, ki varsın yanmasın, sıcacıktır, bir sığınaktır, farklı farklı yerlerden gelen insanların aynı yerde aynı saatte buluşup bir şeyleri paylaştıkları, kendi hikayelerine şahit oldukları, kısacası insanın kendisine baktığı, kendisiyle yüzleştiği yerdir tiyatro. Sözlükler ne derse desin tiyatro bugün böyledir benim için, senin için farklıdır, yarın öbür gün değişir çünkü insan değişir..

Bugün ülkemizde lüks olarak addedilen yat, pırlanta gibi mallarda ötv oranları sıfırlanmış, beyaz eşyalarda ötv indirimine gidilmişken özel tiyatrolardan alınan vergiler sahne sanatlarını lüks bir konuma düşürmektedir. Ancak bilinmelidir ki tiyatroda izleyeceğiniz bir oyun sizi bir yatla yapamayacağınız yolculuklara çıkarabilir, parmağınızda pırlanta bir yüzüğünüz ya da boynunuzda bir kolyeniz olmayabilir belki ama kulağınıza küpe olacak çok şeyler de anlatabilir ve hasılı kelam tiyatro beyaz eşya kadar da gerekli bir ihtiyaçtır.

Efendiler tiyatro biletimden vergi almayın..”

Kampanyaya destek olmak için tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.