Tiyatro Eleştirmenleri, Yılın En İyilerini Belirledi!

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ‘2017 TEB Ödülleri’yle yılın en iyilerini 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.

 

Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla Yılın Oyunu “Godot’yu Beklerken”, Yılın Kadın Oyuncuları Tilbe Saran ve Nergis Öztürk, Yılın Erkek Oyuncusu Tolga İskit, Yılın Yerli Oyun Yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. TEB Özel Ödülü “Şatonun Altında” performansı ile Fiziksel Tiyatro Araştırmaları grubuna verildi.

 

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler 2017 TEB Onur Ödülü’ne layık görülen isimler oldu.

 

TEB Ankara Ödülleri’nde ise İpek Atagün Gezener ve Murat Çıdamlı, Yılın Oyuncuları olarak belirlenirken, TEB Onur Ödülü’nün de Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi. Ragıp Ertuğrul, Handan Salta, Nalân Özübek, Tijen Savaşkan ve Filiz Elmas’tan oluşan Yönetim Kurulu, 2017 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçıları, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladı.

Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü.

Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne bu yıl iki başarılı oyuncu, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran ve Tiyatro İN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk değer görüldü.

Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Bu yıl 26. kez verilecek TEB Ödülleri, 21 Nisan 2017 Cuma günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.