Tiyatro Festivali için 45 Bin Seyirci Başvurusu!

Tiyatro festivali

Eşkişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi’nce bu yıl ilk kez düzenlenen ve yerli tiyatroların yanı sıra yabancı ekiplerinde yer aldığı Tiyatro Festivali için toplamda 45 bin seyircinin başvurduğu açıklandı. 

Bu Hafta Vizyona Giren Fimler – 18 Ekim

Tiyatro Festivali İçin 45 Bin Seyirci Başvurusu!

Anadolu Üniversitesi’nce yaklaşık olarak 8 aylık bir çalışmanın ardından tiyatro oyunları, atölyeler ve söyleşilerin olacağı Anadolu Üniversitesi Tiyatro Festivali, Arzu Tramvayı oyunuyla başladı.

Tiyatro araştırması ve eğitimine yönelik başlatılan proje doğrultusunda 9 Kasım’a kadar sürecek olan Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılış programına Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz‘da katıldı.

Eskişehir’de düzenlenen festivalden duyduğumu memnuniyeti dile getiren Özkan, aynı zamanda trajediden, komediye, dramdan, müzikale kadar yaşamın her türlü rengi tiyatronun içinde barındığını da söyledi.

2018 yılında devlet tiyatrolarında 2 milyon seyirciye ulaştıklarını da ifade eden Yavuz, açıklamasında ise şu ifadelere yer verdi:

“Tiyatro asla ölmediği için değil, sürekli yeniden doğduğu için ölümsüzdür. Güzel sanatların tüm kollarını uyumlu bir biçimde birleştiren tek sanat dalı tiyatro, geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanı insana anlatmaya devam edecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak, ülkemizdeki kültür sanat hayatının seviyesinin ve kalitesinin yükseltilmesine yönelik faaliyetlerimiz kapsamında, tiyatroya ayrı bir önem veriyoruz. Bu doğrultuda, ülke çapındaki sayısını 77’ye çıkardığımız sahnelerimizle geçtiğimiz tiyatro sezonunda 2 milyona yakın seyirciye ulaştık. Bakanlığımızın, üniversitelerle yaptığı iş birliği faaliyetleri de artarak sürüyor” 

Festivale Yoğun İlgi

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı da, festivalin ilk günden itibaren çok yoğun ilgi gördüklerini de dile getirdi. Tiyatroseverlerin yoğun ilgisi ile karşı karşıya kaldıklarını da söyleyen Çomaklı, şimdiden 45 bin başvuru aldıklarını da belirtti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.