Tiyatro Oyuncusu Turgay Tanülkü ‘Son Kuşlar’ Adlı Oyunu Cezaevinde Sahneledi!

Oyuncu Turgay Tanülkü, Sait Faik Abasıyanık’ın ‘Son Kuşlar’ adlı oyununu Kocaeli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda sahneledi.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle Kocaeli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda sahnelenen oyunu savcılar, hakimler ve cezaevi yetkililerinin yanı sıra yaklaşık 80 bin mahkum izledi.

Mahkumlara moral vermek için cezaevinde sahnelenen oyun hakkında oyuncu Turgay Tanülkü şu açıklamalarda bulundu: ”Son Kuşlar projesi 1970’te benim kendi cezaevinde yattığım süreçte kafamda olan bir şeydi. Çünkü idamlar vardı. İdamlardan sonra darağacının olduğu yere kuşlar gelmemeye başlamıştı. Sait Faik’in Son Kuşlar öyküsünü okudum. Bir de kendi cezaevinde yaşadıklarımızla harmanlaşınca kimine göre bir oyun, bize göre ise yaşam, böyle bir etkinlik başladı. Bu bir sosyal proje. Ücretsiz oynuyoruz bütün cezaevlerinde. Burası 110’uncu cezaevi. Yaklaşık 80 bin mahkum seyretti daha önce bu oyunu. Buradaki T ve F tipi cezaevlerinin hepsinde oynuyoruz. Suç ayrımını yapmıyoruz. Gelen netice olarak bu ülkenin vatandaşı. Onlara ulaşmaya çalışıyoruz.”

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.