Tiyatrolar Hazırlanıyor! Yeni Sezonda Hangi Oyunları İzleyeceğiz?

Uzun bir yaz molasının ardından yeni sezonu açmaya hazırlanan tiyatrolar bu yıl da iddialı oyunları izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor.

Sonbahar, çeşitli güzelliklerinin yanı sıra ‘tiyatro’ açılış sezonu olması açısından da tiyatroseverler için farklı bir anlam taşıyor. Havaların serinlemesiyle beraber içimizi ferahlatan oyunların sahnelere taşınması, keyfimizi mevsim normallerinin üstüne çıkaracak gibi duruyor.

Ağustos ayı itibariyle yeni sezon oyunları için çalışmaları sürdüren tiyatrolar, iddialı oyunlar ve yetenekli oyuncularla farklı hikayeleri hayatımıza taşımaya hazırlanıyor.


Peki yeni sezonda hangi tiyatroda hangi oyunu izleyeceğiz? İşte bizden size üç seçenek:

Fırtına – William Shakespeare / Moda Sahnesi

William Shakespeare’in Fırtına (The Tempest) adlı oyununu yeni sezonda izleyiciyle buluşturacak olan Moda Sahnesi’nde oyun hazırlıkları başladı. Türkçeye Emine Ayhan tarafından çevrilen oyunun yönetmenliğini Kemal Aydoğan üstlenirken oyuncu kadrosunda: Hüseyin Avni Danyal, Mehmet Esen, Mürsel Yaylalı, Gürsu Gür, Zeynep Tuğçe Bayat, Selen Şeşen, Münircan Cindoruk, Yaşar Bayram Gül, İnanç Koçak, Kaan Songün ve Ertürk Erkek yer alıyor.

Günümüze ulaşan bilgilere göre usta yazar Shakespeare’in kaleme aldığı son oyun olma özelliği taşıyan Fırtına (The Tempest), kardeşi Antonio tarafından dükalığı gasp edilip ülkesinden sürülen Milano Dükü Prospero’nun fantastik ve trajikomik hikayesini anlatır. Oyun 2017-2018 sezonunda Moda Sahnesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Kundakçı – Grigory Gorin / Oyun Atölyesi

Grigory Gorin tarafından kaleme alınan Kundakçı (Forget Herostratus!) geçtiğimiz sezon sahnelendi ve yeni sezonda da izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Haluk Bilginer tarafından çevrilen oyunun yönetmenliğini Muharrem Özcan üstlenirken oyuncu kadrosunda: Tuna Kırlı, Devrim Özder Akın, Muharrem Özcan, Tuğba Çom Makar, Tuğçe Karaoğlan, Evren Erler, Gözde Kırgız, Timuçin Başgül, Kerem Arslanoğlu, Mithat Ozan Küren ve Serkan Ilgaz yer alıyor.

“Sene M.Ö. 356… Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu?

Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı?” Sözleriyle merak uyandıran oyun 2017-2018 sezonunda Oyun Atölyesi tarafından sahnelenecek.

Boş Şehir – Dejan Dukovski / Entropi Sahne

Dejan Dukovski’nin Boş Şehir adlı oyunu bu sezon Entropi Sahne’de izleyiciyle buluşacak. Bilge Emin tarafından Türkçeye çevrilen oyunun yönetmenliğini Yurdaer Okur üstlenirken oyuncu kadrosunda: Mehmet Tekatlı ve Umut Beşkırma yer alıyor.

Tarafların kim olduğu ve neden çarpışıldığının bilinmediği bir savaşın ortasında, insansız boş bir şehirde son saatlerini geçiren iki asker kaçağı kardeşin karşılaşmalarını anlatan oyunda trajik olması gereken karşılaşma, yaşananlar nedeniyle ironik bir öyküye dönüşüyor ve bu bir son mu yoksa bir başlangıç mı anlayamadığımız bir finale sürükleniyor.

Boş şehirde dolu dolu yaşamaya çalıştıkları bu saatlerin içinde hayaller, yalanlar, gerçekler ve kardeşlerin kişisel hesaplaşmaları içinde bir dönem sorgulamasına şahitlik ediyoruz.

Heyecan uyandıran oyun ‘Boş Şehir’ ekim ayında tiyatroseverlerle buluşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.