Tokyo Metrosunda Çekilen Fotoğraflar ‘Tokyo Sıkışması’ Adıyla Kitaplaştırıldı!

Alman fotoğraf sanatçısı Michael Wolf, Tokyo metrosunda çektiği insanların fotoğraflarını ‘Tokyo Sıkışması’ (Tokyo Compression) adıyla kitap haline getirdi.

Çok kalabalık olmasıyla bildiğimiz Tokyo metrosu, fotoğrafçı Michael Wolf için yaratıcı bir çalışmanın kaynağını oluşturdu. Shimo-Kitazawa istasyonunda 2010-2013 yılları arasında çektiği fotoğrafları ‘Tokyo Sıkışması’ (Tokyo Compression) adıyla kitaplaştıran Wolf, çalışma süreciyle ilgili şunları söyledi: ”Her defasında dört hafta boyunca gittim ve daha etkileyici fotoğraflarla döndüm. Sabah işe gidiş saatlerinde orada bekliyordum. 80 saniyede bir tren geçiyor, fotoğraf çekmek için 30 saniyelik bir zamanım oluyordu.”

Michael Wolf, ortaya çıkardığı çalışma ve metrodaki insan kalabalıkları hakkında ise fikirlerini şu sözlerle anlattı: ”Metrodan başka hiçbir yerde, kendi irademiz dışında bir komşumuzla bu kadar yakın temasımız olmuyor. Burası insan fazlalıklarının mekanı: acı, üzüntü, kaygı, öfke ve çılgınlıkların zoraki sıkışmışlığıdır.”

İşte Wolf’un fotoğrafladığı Tokyo metrosu insanları…

1 Comment

  1. Jerfi

    07 Temmuz 2017 at 13:56

    Metrobüsleri bundan sonra eleştirmeyeceğim!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.