Marvel’ın Örümcek Adam’ı: Tom Holland

Tom Holland kimdir? Tom Holland filmleri

En sevdiğiniz süper kahramanın Tom Holland olduğunu söylesem inanır mıydınız? Şayet en sevdiğimiz kahraman örümcek ise. Hani şu ellerinden örümcek ağı çıkararak ülkeyi kötü süper güçlerden korumak için oradan oraya atlayan, zıplayan kahramanımız; en süperinden bir kahraman. Tabiki Spider Man’den bahsediyorum.

Sizi biraz hüsrana uğratmış olabilirim. Yere göğe sığdıramadığımız, dağlara taşlara yaza yaza adını bitiremediğimiz, çocukken kıyafetini alabilmek için günlerce ağladığımız süper kahraman örümcek adamın içinde bir insan var. Üstüne düşen rolü en mükemmel şekilde oynayan, oyuncuların en kahramanı Tom Holland var. Merak etmeyin, Infinity War’da ölmedi, o hala yaşıyor. Peki mahallemizin dostu, Marvel’ın Örümcek Adam’ı Tom Holland kimdir? Tom Holland filmleri nelerdir?

Tom Holland Kimdir?

Tam adı ile Thomas Stanley Holland, 1 Haziran 1996 yılında İngiltere’nin baş kenti Londra’da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesi fotoğrafçı Elizabeth Frost, babası ise komedyen ve yazar olan Dominic Holland’dır. Holland, ailesi, kardeşleri Paddy, ikizler ikiz Sam ve Harry ile birlikte yaşamını sürdürmektedir. Henüz Winbledon Koleji’nde okurken küçük yaşlarda dansa merak salarak, okul yarışmalarında dans performansları sergilemeye başladı.

2006 yılında okul yarışmalarından olan hiphop dalında gösteri yapan Holland başarılı bir performas sergileyerek kareografların dikkatini çekmeyi başararak, henüz 12 yaşında iken Billy Eliott müzikalinde sahne almaya hak kazanmıştır. 2012 yılında ise BRIT BRIT Sahne Sanatları ve Teknolojisi Yüksekokulu’nda okumaya başlayarak kendini geliştirmeye devam etti.

Başarı basamaklarını yaşamının başında iken oldukça hızlı tırmanan Tom Holland, ilk deneyimini 2011 yılında Secret World of Arrietty adlı Japon animasyon filminin ingilizce versiyonuna seslendirme yaparak başlamıştır. Böylece yavaş yavaş sinema dünyasına adım atmıştır.

Henüz 21 yaşındayken 2017 yılında Spider Man serisinin baş rolü olmak için seçmelere katılmıştır. Nispeten çelimsiz diyebileceğimiz vücuda sahip olan Holland için aslında bu rol, büyük bir fırsat niteliğindedir. Holland, esnek vücudu ve dansa olan yatkınlığı ile hareketli sahnelerde büyük bir performans gösterip 7500 aday arasından sıyrılarak seçilmeye hak kazanmıştır. Böylece Spider Man serisinin Amerika dışında doğan ilk oyuncusu olmuştur.

Biraz daha yakından tanımak istediğimiz Tom Holland’a en beğendiği film sorulduğunda Edward Norton’un onun doğduğu yılda, yani 1996 yılında çevirdiği ‘İlk Korku’ adlı filmini göstermektedir.

Aynı zamanda Premier Lig takımlarından Arsenal’in sıkı bir takipçisi olan sinema oyuncusu Holland, zamanını spor yapmak yerine daha çok dans provaları içinde kalarak değerlendirmektedir. Ayrıca Holland’ın pitbull cinsi Tessa adında bir köpeğinin olması hayvan severler tarafından ilgiyle karşılanıp, fanlarının çoğalmasını sağlamaktadır.

Tom Holland kimdir? Tom Holland filmleri

Henüz küçük yaşlarda iken rol almaya başlayan Tom Holland, 2012 yılında “The Impossible / Kıyamet Günü” filminde Naomi Watts ve Ewan McGregor gibi oyunculukta kendini kanıtlamış kişilerle birlikte oynama şansı yakaladı.

2015 yılında “Wolf Hall” dizisinde rol alarak Mark Rylance, Damian Lewis, Mark Gatiss ve Thomas Brodie-Sangster ile birlikte dizi final yapana kadar oynadı. Tom Holland kimdir sorusunun cevabını verdiysek o zaman, Tom Holland filmleri ile konumuza devam edelim.

Tom Holland Filmleri 

Garip dans hareketleri, kimi rollerdeki ‘şapşallığı’ ile dikkatleri üzerine çeken ve verilen her rolün üstesinden başarılı bir şekilde gelen Holland, şimdiden bir çok film ve dizide rol alarak hedeflediği kariyerine ulaşmıştır. Bakalım Tom Holland, hangi film ve dizi projelerinde rol almış.

Tom Holland filmleri

2011- Secret World of Arrietty

Holland 2011 yılında Japon animasyon filmindeki ‘Shô’ karakterini seslendirmesiyle kariyer hayatına ilk adımı atmıştır.

2012 – The Impossible / Kıyamet Günü

Tom Holland, henüz 16 yaşındayken The Impossible sinema filminde ‘Lucas Bennett’i canlandırmıştır.

2013 – Locke

Tom Holland Loce adlı sinema filminde ise, ‘Eddie’ karakterine can vermiştir.

Tom Holland filmleri

2013 – Seninle Yaşıyorum

Yine 2013 tarihinde başka bir sinema filminde rol alarak ‘Isaac’ karakterini canlanmıştır.

Tom Holland filmleri

2015 – In The Heart Of The Sea

Holland, bu sinema filminde ‘Delmi’ karakterinde rol almaktadır.

Tom Holland filmleri

2015 – Wolf Hall (Gregory Cromwell)

Holland, artık sadece sinema oyuncusu değil, Tv dizisi oyunculuğu da yapmaktadır. Wolf Hall dizisinde de ‘Gregory Cromwell’ karakteriyle karşımıza çıkmaktadır.

2016 – Edge of Winter (Bradley)

Tom Holland, bu sinema filminde ise ‘Bradley’ karakteri ile rol almaktadır.

2016 – Kaptan Amerika: Kahramanların savaşı

Tom Holland artık biraz da olsa tecrübeli bir oyuncudur ve kendini kanıtlamıştır. 2016 yılında bir seri olan Kaptan Amerika Kahramanların Savaşı sinema filminde, ‘Peter Parker, Spider-Man’ rolü ile dünya çapında tanınmaya başlanmıştır.

2017 – The Lost City of Z

Sinema filmi olan The Lost City of Z ‘de de ‘Jack Fawcett’i canlandırmıştır.

Tom Holland filmleri

2017 – The Current War

The Current War sinema filminde ‘Samuel Insull’u canlandırmıştır.

2017 – Örümcek Adam: Eve Dönüş

Çalışmalarına hızla devam eden Tom Holland, 2017 yılında birçok sinema filminde rol almaya devam etmekte ve dünya çapnda adını duyurmaya devam etmektedir. Örümcek Adam: Eve Dönüş adlı sinema filminde ‘Peter Parker’ı Spider-Man’ de bir süper kahraman rolünde görmekteyiz.

2018 – Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1

Son olarak geçen sene Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı Bölüm 1’de ‘Peter Parker / Spider-Man’ olarak  Tom Holland’ı sinema ekranlarında görmekteyiz. Sizler için hazırlamış olduğumuz konular ile sinema sektörünün önde gelen yıldızlarını yakından tanımaya devam ediyoruz. Bundan önceki konumuzda da DC’nin Harley Quinn’i: Margot Robbieden bahsetmiştik. Dilerseniz, okumaya bu konudan devam edebilirsiniz.

Kaynak: 1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.