Toplanın Alice Harikalar Diyarına Gidiyoruz !

Hepimizin çocukluğunda o masaya oturup çay içmişliği vardır. Özellikle Alice’in yediği kurabiyeden yemek ve kaybolan bir kedimiz olsun isteği…

“Alice Harikalar Diyarında” masalının yazarı Lewis Carroll’dır. Kendisi aslında bir deha, bir matematikçi, aynı zamanda şair. Bunların yanı sıra küçük çocukları fotoğraflamayı seven Lewis Carroll bu eski dönem fotoğraflama süreci boyunca çocukları makinenin önünde kımıldamadan oturtmak için, onlara çeşitli masallar anlatıyor, “kımıldarsan masal bozulur” diyerek onları ikna ediyor. Alice de bu çocuklar arasında yer alan minik ilham kaynağı oluyor. Alice’in fotoğrafına baktığında, oturduğu koltukta sabit bakışlarla bir noktaya dalmış halde görüyor. Fotoğrafı görünce bu sefer Lewis Carroll etkileniyor: “Acaba ben masal anlatırken bu çocuk nerelerde geziniyor?” diye düşünmeye başlıyor. Alice’in o bakışından yola çıkarak da “Alice Harikalar Diyarında”  kaleme alıyor.

Toplanin-Alice-Harikalar-Diyarina-Gidiyoruz-1

Bu küçük anekdot sonrası Tim Burton’un fantastik dünyasına adım atma zamanının geldiğini düşünüyorum. Böylesi yaratıcı bir masalı sinema perdesine kendi yorumuyla aktaran yönetmenimiz filmin başrollerinde Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Mia Wasikowska Anne Hathaway ve Alan Rickman’a yer verdi. Filmin birincisi olan Alice Harikalar Diyarında 2010’da izleyiciyle buluştu. Filmin sonunda bunun bir devamının olacağı gözden kaçmadı ve bu yıl Lewis Carroll’ında devam kitabı olan ‘Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden’ filmini başarılı yönetmen James Bobin’in elinden izleyeceğiz. Bu sefer Tim Burton ise yapımcı koltuğunda yer aldı.

Toplanin-Alice-Harikalar-Diyarina-Gidiyoruz-2
‘Gün geceye dönüştüğünde ve gökyüzü denizle birleştiğinde, saat hızla akıp gittiğinde, yoktur zaman çay içmeye…En karanlık saatimiz geldiğinde, son kafiyemi yapmadan önce Alice, dönecektir Harikalar Diyarına eve.. ve çevirecektir zamanı tersine…’

Toplanin-Alice-Harikalar-Diyarina-Gidiyoruz-3
Çocukluğumuzdan bu yana bize aynı tadı veren ‘Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden’ 27 Mayıs 2016’da biz sevenleriyle buluşacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.