Torres’in Kırmızılı Kadınları

Kullandığı güçlü renkler ile dikkat çeken Julio Romero de Torres, İspanya kültürüyle özdeşleştirdiği kadın portreleri ile etkileyici resimler üretti. Onun resimlerimde; gitar çalıp dans eden kadınlar, şaraplı yemek sofraları sıkça karşımıza çıkar. Çalışmalarında kadınlar sıcak renkler ile temsil edilirken kırmızı rengin ön plana çıması, Flamenko’nun büyülü etkisinden kaynaklanır. Siyah ve kırmızı renkler birer zıtlık içerisinde kullanılsa dahi iki rengin de tutkuyu temsil ettiğini görürüz. Torres, kadın figürleri günlük hayatın içinde, doğal halleri ile yansıtmıştır.

 Julio-Romero-de-Torres

Bazı resimlerinde nü çalışmalar ile karşılaştığımız Torres’in dönemi düşünüldüğünde; kendi gücünü koruyan kiliseye karşı, cesaretli olduğu düşünülebilir. Belki de bu nedenledir ki, resimlerdeki ana figür çıplak olsa dahi, arkadaki figürler kapalı ve siyah kıyafetler içerisindedir. Böylelikle renklerdeki zıtlık, figürlerde de karşımıza çıkmıştır.

 Julio-Romero-de-Torres

Torres, temel eğitimini kendisi gibi ünlü bir ressam olan, babası Rafael Romero Barros’dan almış ve daha sonra empresyonizmin etkisinde kalmıştır. Entelektüel çevre ile yakın bağlar kuran ressam, kraliyet ailesiyle de arasını iyi tutmuştur. Kendisini geliştirmek için, Avrupa’nın pek çok şehrine seyahat eden Torres, sembolizmin etkisinde kalmış ve duyguyu resimlerinde ön plana çıkartmıştır.

by_julio_romero_de_torres

Naranjas_y_limones_by_Julio_Romero_de_TorresJulio-Romero-de-Torres-La-musa-gitana Julio-Romero-de-Torres Julio-Romero-de-Torres

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.