Trenle Şehir Şehir Romanya II : Sibiu

Sibiu’ya Braşov’dan trenle ulaşım zahmetsiz. Normal iş günlerinde, ilk tren sabah saat 6’da, son tren 20.22’de olmak üzere günde dokuz sefer var; tatil günlerinde sefer sayısı azalıyor. Yolculuk süresi trenin özelliklerine ve uğradığı durak sayısına bağlı olarak değişiyor: En kısa iki buçuk saat en uzun dört saat sürüyor. İlk ve son seferler en hızlı olanları. Aradaki seferleri kullanırsanız Sibiu’ya yolculuğunuz üç-dört saat sürebilir ki aceleniz, yetişme telaşınız yoksa hiç dert değil, konfor takıntınız da yoksa yeşillikler arasında ilerleyeceğiniz oldukça keyifli bir yolculuk sizi bekliyor.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-1

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-2

Sibiu, benim Romanya’ya gitme sebebim aslında. 2007’de Lüksemburg ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olması vesilesiyle duymuştum adını ilk. Sonrasında “nasıl olur da Avrupa Kültür Başkenti olabilecek özelliklere sahip, yaşadığım topraklara bu kadar yakın bir kent hakkında en ufak bir fikrim olmaz” sorusunun şaşkınlığıyla kenti araştırmaya girişmiştim. Araştırdıkça, şehrin fotoğraflarını gördükçe, çevresindeki şehirleri merak ettikçe de Romanya seyahatim kendiliğinden oluşuvermişti, umduğumdan fazlasını bulacağımı bilerek.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-3

Şehir 12. yüzyılda Saksonlar tarafından kuruluyor. Eski kent merkezi bozulmadan günümüze ulaşıyor, Avrupa’nın en iyi korunan Orta Çağ şehirlerinden biri Sibiu. Romanya’nın öteden beri kültür başkenti ve en zengin şehri olarak varlığını korumuş. Çeşitli zamanlarda Avrupalı önemli entelektüellerin, sanatçıların uğrak noktası olmuş. Avrupa Kültür Başkenti olma sürecinde, UNESCO Dünya Mirası listesinde de olan eski şehir, aslına sadık kalınarak elden geçiyor. Şehrin merkezi olan Piata Mare Meydanına ve çevresine, simge yapılara öncelik veriliyor restorasyon çalışmalarında haliyle renkler canlı, pırıl pırıl; aşağılara,Cibin Nehri’ne doğru inildiğinde renkler ince bir toz tabakasıyla kaplanıyor.

The side streets of Sibiu

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-5

Eski şehrin merkezindeki Piata Mare Meydanı, şehrin önemli yapılarını (Brukenthal Müzesi, Turnul Sfatului-saat kulesi-, Bridge of Lies…), birbirinden zevkli kafeleri, restoranları etrafında toplamış, klişe deyimle şehrin çekim merkezi, en kalabalık noktası. Meydanda ilk göze çarpan ülkenin en eski müzesi olan Brukenthal Müzesi hiç yoktan kendine yarım gün ayrılmasını hak eden bir müze. Pieter Bruegel, Jan van Eyck, Hans Memling, Lorenzo Lotto gibi usta ressamların eserleri koleksiyonları arasında.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-6

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-7

Saat Kulesi tüm şehrin en güzel manzarasına hâkim. Sibiu Kalesi, Konsey Kulesi, eski belediye binası, Ortodoks Kilisesi, Metropoliten Katedrali, Huet Tüneli ıskalanmaması gereken yapılar. İki meydanı birbirine bağlayan Bridge of Lies- Yalan Köprüsü- üzerinde birbirine türlü sözler verip tutmayan sevgililerden alıyor adını.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-8

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-9

Eski adı Hermannstadt olan Sibiu için Romanya’da, Alman etkisinin en belirgin hissedildiği şehir desek yanlış olmaz. Yakın bir tarihe kadar şehir nüfusunun büyük çoğunluğunu Almanlar oluşturuyormuş, çok büyük bir kısmı İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya’ya yerleşmiş, günümüzde sayıları epey azalmış durumda, ancak azınlık da olsa Sibiu’da bir Alman varlığından söz etmek mümkün. Almanlarla yakın tarihe kadar iç içe yaşamanın etkisi şehrin tüm dokusuna işlemiş. Tabelalar çoğunlukla iki dilli, Romence ve Almanca. Oktoberfest şehrin en coşkuyla kutlanan etkinliği.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-10

Kafe ve restoranlar küçük bir Alman şehrinde karşınıza çıkabilecek cinsten. İyi kahve, iyi bira ve iyi şarap için trafiğe kapalı ana caddede sıralanmış kafelerden hemen hepsi tercih edilebilir. Diğer Romanya şehirlerinden farklı bir düzenleri var. Lezzetler yerinde, fiyatlar hesaplı. Cafe Vien en meşhurları.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-11

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-12

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-13

Piata Mare dışında da irili ufaklı meydanları var şehrin. Ama esas olarak, üç ana meydan, bir ana cadde ve ana caddeye bağlı Arnavut kaldırımlı dar sokaklarla örülmüş bir şehir Sibiu. Gezmesi zor değil hemen her mesafe yürüyerek aşılabilir. Toplu taşımaya ya da taksiye ihtiyaç yok. Şehrin ortasından Cibin Nehri geçiyor ve şehri aşağı ve yukarı olmak üzere birbirinden çok farklı iki bölüme ayırıyor. Sabahın erken saatlerinde eski şehirden nehre yürümek zevkli.
Şehrin birbirine köprülerle bağlı meydanlarını, dar sokaklarını, merdivenli pasajlarını adımlarken, en çok, sıralı, minik, renkli evlere bakmalısınız zira onlar göz ucuyla sizi süzüyor olacaklar, çatılarındaki baygın bakan gözleriyle. O minik detaylar şehre bambaşka bir hava veriyor. Kimsecikler yokken konuşsanız cevap verecekler sanki. Bir büyünün tesirinde gibi. Sık sık Hayao Miyazaki’nin Yürüyen Şato’sunu hatırladım. Şehir topyekûn hareketlense garipsemeyecektim.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-15

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-16

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-17

Çiçekler, ağaçlar arasında vakit geçirmek, dinlenmek için Astra Açık Hava Müzesi iyi bir durak olabilir. Bisiklet kiralayıp dolaşmak hesaplı.

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-18

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-19

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-20

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-21

Gitmeden önce araştırırsanız bir ortak yorumla karşılaşacaksınız: Sibiu küçük bir şehir. Evet Sibiu gerçekten küçük bir şehir. Ama öyle bir günde hızlıca dolaşılıp tüketilecek bir şehir de değil. Vaktiniz kısıtlıysa ve başka seçeneğiniz yoksa üç-dört saatte de şehir hakkında genel bir fikir edinmeniz mümkün. Ama Sibiu’da daha fazla kalmak isteyeceksiniz. Zaten Sibiu’yu tanımak için de daha fazlasına ihtiyacınız var. Fagaraş Dağlarının serin havasının keyfine vararak çevredeki küçük köylere yürüyüşler yapıp günlerce sıkılmadan güzel vakit geçirilebilecek Avrupa’nın sessiz şehirlerinden biri Sibiu. Sessiz, etkileyici, güvenli, şaşırtıcı, güzel küçük bir şehir…

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-22

Trenle-Sehir-Sehir-Romanya-II-23

KAYNAKÇA
http://www.amalr.ro/en/muzeul-civilizatiei-populare-traditionale-astra/

http://www.cultura.sibiu.ro/muzee/brukenthal

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.