TRT Tepki Çeken Göbekli Tepe Belgeselini Yayından Kaldırdı!

Dünyanın en önemli arkeolojik buluntularından biri olan Göbekli Tepe’yi Hz. İbrahim’in kırdığı putlar ile ilişkilendiren Trt’de yayınlanan belgesel, gördüğü tepkiler nedeniyle yayından kaldırıldı.

Arkeologlar tarafından olumsuz eleştiriler alan, Göbekli Tepe’yi hedef gösterdiği düşünülen belgesel ‘Suların, Ateşin ve Taşların İmparatorluğu’,  Göbekli Tepe’nin putların merkezi olarak yansıtıldığı gibi görüşlerle pek çok tepki alması sonucu yayını durduruldu.

Belgeselin yönetmenliğini üstlenen Hadi Şenol ise iddiaları reddetmiş ve şu açıklamalarda bulunmuştu: ”Hiçbir zaman böyle bir niyetimiz olmadığı gibi, böylesi bir ilkellik bizim, eskilerin deyimi ile ‘Meşrebimiz dışı’ bugünkü dille yaradılışımıza uygun olmayan bir davranıştır. O bölge için ‘Hz. İbrahim sorgulaması dışında’ söylediklerimizde şimdi aramızda olmayan kazı başkanı Klaus Schmidt ile yaptığımız konuşmalar ve onun kitabı temel olarak alınmıştır. Belgeselde tarihi olarak arkeolojik olarak bu budur denen hiç bir satırı yokken, hedef gösterme gibi bir şeye saplanılması yalnızca kötü niyetli olunmasından kaynaklanır. Hz. İbrahim’in kitaplı dinlerin çok öncesinde geldiği bilinir. Hatta Tevrat’a göre, Hz. Nuh ile dede torun ilişkisinden söz edilir. Hz. Nuh ve Tufan olayının neolitik dönemde gerçekleştiğini dile getiren bilim insanları da var.”

Belgeselin fragmanı ise şöyleydi:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.