TUFAN’A DOĞRU: KAYİN İLE HABİL’İN SANATA YANSIMASI

Kutsal kitap Tevrat’a göre,Tanrı’nın yarattığı tufana sebebiyet veren olay Kayin’in (Kabil) kardeşi Habil’i öldürmesidir. İslam dînini de büyük anlamda etkilemiş bu hikâye Tevrat’ta nasıl işlenmiştir ve bu sanata nasıl yansımıştır? Kutsal kitap Tevrat’ta bu durumdan şöyle bahseder: “Adem karısı Havva ile yattı. Havva hamile kaldı ve Kayin’i (Kabil) doğurdu. ‘Tanrı yardımıyla bir oğul dünyaya getirdim’ dedi. Daha sonra Kayin’in kardeşi Habil’i doğurdu. Habil çoban oldu,Kayin ise çiftçi. Günler geçti,bir gün Kayin toprağın ürünlerinden Tanrı’ya sunu getirdi. Habil de sürüsünde ilk doğan hayvanlardan bazılarını,özellikle yağlarını getirdi. Rab Habil’i ve sunusunu kabul etti. Kayin’le sunusunu ise reddetti. Kayin çok öfkelendi,suratını astı.
Sunusu reddedilen Kayin ise buna öfkelenip kardeşini oyuna getirerek tarlaya götürür ve burada kardeşine saldırıp onu öldürür. Tanrı,bunun üzerine: “Kardeşinin kanı topraktan bana sesleniyor. Artık döktüğün kardeş kanını içmek için ağzını açan toprağın laneti altındasın. İşlediğin toprak bundan böyle sana ürün vermeyecek. Yeryüzünde aylak aylak dolaşacaksın. Seni kim öldürürse,ondan yedi kez öç alınacak.” der. Kutsal kitap Tevrat’a göre Tanrı Tufan olayını, Dünya soyu Kabil üzerinden devam ettikten sonra zıvanadan çıktığı için yapmıştır. Peki bu hikâye, sanatçıların eserlerine nasıl yansımıştır?

kayin-ile-habil-1

Bildiğiniz üzere ünlü bir şair olan William Blake’in kendisine ait çizimleri de vardır.”The Body of Abel Found by Adam and Eve” adını verdiği bu eserin, 1826 tarihli olduğu bilinmektedir. Solda, Tanrı’nın cezası karşısında ne yapacağını bilemeyen Kayin (Kabil) karakteri, sağda Habil’in cesedinin üzerinde yakarışlar içerisindeki Havva ve üzüntüyle beraber duruma şaşırmış olan Adem karakteri karşımıza çıkıyor. Yukardaki kara bulutlar ise, durumun acılığını simgeleyen, sembolik bir şekilde esere işlenmiştir.

kayin-ile-habil-2

Bir diğer tablo, Peter Paul Rubens tarafından yapılmıştır. Adı “Cain Slaying Abel” olan bu tablo 1608-1609 yılları arasında yapılmıştır. Habil’in yaşama tutunma çabası ve Kayin’in kararlılığı başarılı bir şekilde resmedilmiştir. Habil’in tenindeki beyazlık, Kayin’in ise Habil’e göre daha canlı renklerle resmedilmesi Habil’in henüz ölmemiş olmasına rağmen, kurtuluşunun olmayacağının habercisidir.

kayin-ile-habil-3

Bu tablo, bir eseri oluşturmadan önce tarihini iyice araştıran, mitoloji ve dinsel tabloları ile tanınan bir ressam olan Bouguereau tarafından 1888’de resmedilmiştir ve adı da ” İlk yas” anlamına gelen “The First Mourning”dir. Gözyaşlarına bürünmüş Havva ile Adem, kucaklarında soluk tenli Habil ile yakarış içindedir.

kayin-ile-habil-4

“Cain murders Abel” tablosu, 17. yüzyılın ilk yarısında Pietro Novelli tarafından yaptırılmıştır. Öldürülmüş Habil ile, Tanrı’nın gazabına uğrayan ve kaçmaya çalışan Kayin başarılı şekilde resmedilmiştir. Yine bu tabloda,vücutlarındaki renklerin sıcaklık farkları ile Habil’in kafasının altındaki detaydan Kayin’in Habil’i kafasından sert bir darbe ile öldürüşü vurgulanmıştır. Sağ tarafta, arkada sunak da ateşler içinde resmedilmiştir.

kayin-ile-habil-5

Bu eser ise, ünlü “Son Akşam Yemeği” eserinin yaratıcısı Tintoretto tarafından,”Cain and Abel” adı ile 1550-1553 yılları arasında yapılmıştır. İnsan vücudunu resmetmekte yetenekli olan Tintoretto, burada da sanatının başarısını sergilemiştir. Sağ tarafta resmedilen, Kayin’in sunağını vurgulayan buzağı tarafından bu mücadelenin seyredildiğini yansıtmıştır.

3 Yorumlar

 1. Avatar

  Simge Erdal

  23 Aralık 2015 en 11:28

  Yazınızı okudum. Öncelikle bilgiyi akıcı bir şekilde okura nakletmeyi başardığınızı düşünüyorum, en azından benim için. Yazılarınızın devamını merakla bekliyorum

 2. Avatar

  Hasan

  23 Aralık 2015 en 14:56

  Teşekkürler güzel bir yazı..

 3. Avatar

  Hatice KIRK

  25 Aralık 2015 en 22:14

  Birtanem tebrik ederim harika
  Yazıları nın devami bekliyorum öpüyorum seni

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.