TÜİK, Türkiye’de Kitap Okumaya Ayrılan Sürenin Günde 1 Dakika Olduğunu Açıkladı!

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de okumaya ayrılan zaman sadece 1 dakika. Ayrıca, Türk insanına göre kitap okumak ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer alıyor.

TÜİK’in kitap okuma alışkanlığı üzerine yaptığı araştırmada, Türk insanı günde 6 saati televizyon izlemeye, 3 saati internette vakit geçirmeye ayırırken, kitap okuyarak geçirdiği zaman 1 dakikayı geçmiyor.

Dünya genelinde okuma alışkanlığı sıralamasında 86. sırada bulunan Türkiye, yüzde 0.1 yani binde 1 okuma oranıyla listenin son sıralarında yer alıyor. Listenin başında ise İngiltere ve Fransa, devamında ise Japonya, Amerika ve İspanya yer alıyor.

Türkiye’de kitap okumaya ayrılan kısıtlı zamanda ise en çok aşk temalı kitaplar okunuyor. Aşk kitapları okuyanlar yüzde 65’lik bir dilimde yer alırken, yüzde 24’lük dilimde de siyasi kitap okuyanlar yer alıyor. En az okunan kitaplar ise kişisel gelişim alanında yazılmış eserler oluyor.

Basılan kitapların yarısından fazlasının da ders kitabı olduğu Türkiye’de, çocuklar yetişkinlere oranla daha fazla kitap okuyor. Okunan kitapların genel olarak rastgele ve düzensiz seçilmesi ise belirli bir okuma alışkanlığı geliştirilememesinde etkili rol oynuyor.

Bookshop Bokeh

kitap-2

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.