Tüm Zamanların En Korkunç 13 Filmi

13) The Cabinet Of Dr. Caligari

Alman yönetmen Robert Wiene’in 1920 yapımı Alman Dışavurumcu klasik filmi The Cabinet of Dr. Caligari türün yapı taşlarından biri olması sebebiyle dikkate değer. Her korku filmi hayranının görmesi gereken film siyah beyaz ve sessiz olmasına karşın gerilmenizi sağlayacak atmosferi ile akıllara kazınıyor.

12) Freaks

Filmin oyuncu kadrosunun çoğunun gerçekte de karnaval oyuncusu olduğu 1932 ABD yapımı Freaks makyaj ve ekstra kostüm kullanılmadan, gerçek deformeli kişilerle çekildi. Film, Tod Robbins’in Spurs adlı 1923 tarihli kısa hikayesinden uyarlandı. Tod Browning’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği film sirkte çalışan deformeli ucubeleri konu ediniyor.

11) Halloween

John Carpenter’ın bir diğer filmi Halloween ise çocukken ablasını öldüren Michael Myers’ın yıllar sonra akıl hastanesinden kaçıp kasabasına dönmesini ve diğer kardeşini öldürmeye çalışmasını konu ediniyordu. Zamanın en kıdemli “scream queen”lerinden Jamie Lee Curtis’in başrolde olduğu filmin pek çok devam filmi ve bir de 2007 yılında seyirci ile buluşmuş yeniden çevrimi vardır.

10) Friday The 13th

80’lerin akıllara kazınan bir diğer slasher filmlerinden birisi de hiç kuşkusuz Friday The 13th. Gençlerin kabusu hokey maskeli katil Jason Voorhees’in henüz psikopat bir katil olmasından önce annesi Pamela Voorhees ile tanıştığımız film kült mertebesine ulaşmakla beraber kendine ait 11 filmi ve bir de 2009 yılında yeniden çevrimi vardır.

9) Suspiria

Bir diğer korku ustası Dario Argento’nun senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı İtalyan yapımı film Amerikalı bir bale öğrencisinin Almanya’da bir dans okuluna gitmesi ve akabinde yaşadığı dehşet dolu olayları anlatıyor. Film, Argento’nun Le Tre madri (Üç Anne) ismini verdiği üçlemenin ilk halkasıdır. Diğer filmler ise Inferno ve La Terza madre’dir.

8) The Thing

Bir araştırma ekibinin Antartika’da 100 yıldan beri karlar altında kalmış bir “şey”i keşfetmeleri ile kabus dolu anlar başlar. Bir John Carpenter klasiği olan The Thing’in oyuncu kadrosunda ise Carpenter’ın vazgeçilmez oyuncularından Kurt Russell bulunuyor.

 

7) Rosemary’s Baby

1968 yapımı Roman Polanski yönetmenliğinde çekilen Rosemary’nin Bebeği, taşındıkları apartmanda bir tarikatın tehdidi karşısında kalan genç bir çifti konu ediniyor. Filmin ayrıca “Look What’s Happened to Rosemary’s Baby” adlı televizyona uyarlanan devam filmi niteliğinde bir filmi de mevcut.

6) A Nightmare On Elm Street

Wes Craven imzalı A Nightmare On Elm Street, hemen herkesin çocukluğunda yer etmiş Freddy Krueger’ı bizlere armağan eden yapımdır. Elm Sokağı’ndaki gençleri rüyalarında tek tek öldüren bu adamdan o kadar korktuk ama bir o kadar da sevdik.

5) The Texas Chain Saw Massacre

Seri katil Ed Gein’den ilham alınarak çekilmiş ve testereli katil “Leatherface” ile tanıştığımız film oldukça sert sahneleri sebebiyle pek çok ülkede yasaklanmıştı. Filmin üç de devam filmi vardır.

4) Dawn Of The Dead

Korku ustası yönetmen/yapımcı George A. Romero’nun şaheseri Dawn Of The Dead ölülerin yeniden canlanması ve yaşayanların hayatta kalma mücadelesini konu ediniyor. Kapitalizme sert eleştirilerde bulunan Romero’nun yaşayan ölüler üçlemesinin diğer filmleri ise Night of the Living Dead ve Day of The Dead’tir.

3) Psycho

Alfred Hitchcock başyapıtı Psycho, anne saplantılı motel görevlisi Norman Bates’in korku dolu hikayesini aktarıyordu. 1960 yapımı filmin ünlü duş sahnesi hafızalara kazınmıştır. Anthony Perkins’in Norman Bates rolünde devleştiği filmin üç tane de devam filmi vardır.

2) The Shining

Efsane yönetmen Stanley Kubrick’in Stephen King’in romanından uyarlayarak çektiği film yazar Jack Torrance’ın kitabını yazmak için ailesi ile birlikte Overlook Oteli’ne gitmesi ve burada doğaüstü güçlerle mücadele etmesini izlemiştik. Haklı olarak film yıllar geçse de listelerde 1 numara olmaya devam ediyor.

1) The Exorcist

Tüm zamanların en korkunç filmi dendiğinde hiç kuşkusuz akla gelecek ilk film the Exorcist’tir. William Peter Blatty’nin romanından uyarlanan ve William Friedkin’nin yönetmenliğini üstlendiği film küçük bir kızın bedeninin şeytan tarafından ele geçirilmesi ve onu bu durumdan kurtarmaya çalışan 2 rahibin korku dolu hikayesini anlatıyordu. 1973 yapımı film 2 Oscar ödülü kazanmıştır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
İstanbul’dan Paris’e Bisiklet Üzerinde Bir Yolculuk

Bisiklete binmeyi, pedallamayı hayatlarının büyük bir parçası haline getiren Dinçer Özoran ve Arman Buldaç, 50 günde 8 durak ile 3365...

Kapat