Dövme Sanatına Bakışınızı Değiştirecek 7 Türk Dövme Sanatçısı

İnsan bedenine ölümsüz bir sanat eseri bırakmak çok kolay bir şey değildir. Yüzlerce kişiye hayatları boyunca taşıyacakları, onlar için anlamlı çalışmalar üretmek büyük yaratıcılık ve yetenek gerektirir. Hem kendi hayal güçleriyle hem de müşterilerinin hayallerini belli bir formdan geçirip ortaya inanılmaz eserler çıkaran 7 Türk dövme sanatçısını sizler için derledik.

 

Özge Canoğlu

dövme8

Sanata seramik dalı ile adım atan sanatçı sonradan kendini illüstrasyon konusunda geliştirmeye karar vermiş. İşsiz kaldığı için dövme sanatına yöneldiğini ve şu an yaptığı işten inanılmaz keyif aldığını iyi ki işsiz kaldığını söylüyor. Dövmelerini genellikle line, dotwork ve nadiren de watercolor teknikleriyle yapıyor.

“Sonuç olarak iki taraflı memnun oluyoruz, karşımdaki sadece ona özel bir tasarım olmasından dolayı, ben de bana ait olan bir tasarımı o insanın vücuduna işleyip hayatının sonuna kadar onunla olmasının verdiği tatminle.” Özge Canoğlu’nun çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ilgın Özdoğan

dövme-1

İkinci üniversitesine başlayacağı sırada dövme yapmanın verdiği hazzı hiçbir şeye değişmeyip profesyonel bir dövme stüdyosunda çalışmaya başlamış. Olga Nekrasova,Kamil Czapiga, Sophia Baughan, Mirko Sata başlıca takip ettiği sanatçılar. Müşterilerinin fikirleri doğrultusunda özel tasarımlar yapan sanatçı motivasyoununu  “Beni dövmeciliğe en çok motive eden şey seansın sonunda karşımdakinin yüzündeki mutluluk, vücuduna işlediğim desene bağlanması, sevmesi. İnsanlara ömür boyu yanlarında taşıyacakları bir resim işlemenin haklı tatmini.” Bu cümleleri ile açıklıyor. Ilgın Özdoğan’ın çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Umut Koruyan

dövme-2

Sanata çocuk yaşlarda müzik ile başlayıp yolu resimden de geçtikten sonra dövme sanatında kendini bulan bir sanatçı Umut Koruyan. 9 yıldır İstanbul’da bulunan kendi stüdyosunda çalışmalarını gerçekleştiriyor. Sanatçı ilham aldığı unsurları böyle anlatıyor. “Yerli ve yabancı dövme sanatçıları, müzisyenler ve ressamlar bana ilham kaynağı olmuştur. Yeni bir resim ya da dövme oluştururken de destekleyici olmuştur. Yeni bir projeye başladığımda her zaman farklı olanı deneme ve yeni şeyler üretme arzusu mesleğimde beni motive eden etmenlerdendir.” Umut Koruyan’ın çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Barış Kaya

dövme-3

2014 yılından beri profesyonel olarak dövme sanatıyla ilgilenen sanatçı, ilk olarak dövme yaptırmak için gittiği stüdyoda çalışmaya başlamış. Tasarımlarında rüyalarından da ilham alıyor. Müşterilerine dövme yapmadan onlarla oturup kahve içerek tanımaya çalışıyor. Genel tarzını minimal ve dotwork olarak açıklıyor.

“İleride yapmak istediğim en büyük şey ülkenin en kreatif dövmecilerinden oluşan büyük bir “Tattoo Shop” açmak. Ticari amaçlı değil gerçekten insanların vücutlarına sanat kazımak istediğim için. Ve dünyada bir çok yarışmalara katılmayı da çok istiyorum, hatta seneye katılmayı planlıyorum.” Barış Kaya’nın çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Savaş Doğan

dövme-4

Tasarımlarında üslup olarak noktalama, düzenli ve düzensiz çizgiler, blok tonlamalar, düzensiz renkler ve geometrik yapılara sıklıkla yer veriyor. Organik ve inorganik formları bir arada kullanan sanatçı Kadıköy’deki stüdyosunda çalışmalarını insanlarınbedenlerinde ölümsüzleştirmeye devam ediyor. Savaş Doğan’ın çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Okan Akgöl

dövme-5

12-13 yaşlarında dövme kariyerine kına ile başlamış. Dövmeye olan merakı gördüğü ilk dövmeli kişiden sonra başlamış. Sonrasında ilk dövme setini almış ve muzlar üzerinde deneysel çalışmalara imza atmış. 2013 yılında Berlin’e taşındığından beri profesyonel olarak dövme sanatını icra ediyor.

“Hayatıma yön veren 3 kelime var:  Hayal et, inan, yap. Bunun dışında dövme ile ilgili olarak: eğer vücudumuz ruhumuzun duvarı ise niye duvarımızı süslemeyelim derim…” Okan Akgöl’ün çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Barış Yeşilbaş

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ruh halini çizimlerine yansıtan sanatçı genellikle geometrik, asimetrik ve birbiriyle uyumlu canlı renkler barındıran tasarımlar yapmaktan hoşlanıyor. Bir firmada danışman olarak çalışırken dövmelerini yaptırdığı stüdyodan aldığı “Burada çalışmak ister misin?” Teklifi ile her şeyi bırakıp kendini dövme sanatında geliştirmeye başlamış.

 “Benim de amaçlarımdan bir tanesi; sevdiğim ve asla bıkmayacağım bir işe sahip olmaktı. Bunu elde ettikten sonra her dövme de kendimi 1 adım daha ileriye taşımak yeni amacım oldu diyebilirim. Kendimi tekrar etmek yerine ufak da olsa her dövmeme ekstra bir dokunuş katmaya çalışıyorum.” Barış Yeşilbaş’ın çalışmalarına ve biyografisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3 Yorumlar

 1. Avatar

  Dh Yatçılık

  19 Ağustos 2016 en 13:40

  İlk dövmedeki erkek duracağı yeri gerçekten akıllıca seçmiş :))

 2. Avatar

  Vermesem

  15 Kasım 2016 en 16:59

  Evet aynen öyle resmi bi inceleyin gorursunuz

 3. Avatar

  Vermesem

  15 Kasım 2016 en 17:00

  Evet aynen oyle resme dikkatli bakın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.