Türk Filmi ‘Mavi Bisiklet’ Fransa’da Yarışacak!

Yönetmenliğini Ümit Köreken’in üstlendiği ‘Mavi Bisiklet’ filmi Fransa’daki Uluslararası Cine Junior Film Festivali’nde yarışacak.

İlk gösterimi  Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleştirilen,  53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Film ödüllerine layık görülen ‘Mavi Bisiklet’, bu yıl 27’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Cine Junior Film Festivali’nde yarışacak.

Fransa’nın geleneksel sinema festivallerinden biri olan Uluslararası Cine Junior Film Festivali’nde filmler  Val-de-Marne’deki sinema salonlarında ve kütüphanelerde gösterilecek. İzleyici ile buluşacak filmlerden biri olan ‘Mavi Bisiklet’in oyuncu kadrosunda Selim Kaya, Bahriye Arın, Fatih Koca ve Eray Kılıçarslan yer alıyor.

Filmin konusu:

Ali, annesi ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan, boş zamanlarında bir lastikçide çalışan 13 yaşında bir çocuktur. Ali, lastikçiden kazandığı parasını evin ihtiyaçları için annesine vermektedir. Bahşiş olarak aldığı küçük bir miktarı ise mavi bir bisiklet alabilmek için biriktirmektedir. Ali’nin babası çiftlikte çalıştığı bir gün yaşamını yitirmiştir. Cesedi tren yolunda bulunmuştur. Olayın tek şahidi çiftliğin kâhyası Salim’dir.

Ali’nin platonik aşkı Elif okul başkanıdır. Kahya Salim de kasabaya gelen torunu Hasan’ı okula kaydettirir. Kısa bir süre sonra okul müdürü Elif’in yerine okul başkanlığını Hasan’a verir. Elif’e haksızlık yapıldığını düşünen Ali, mavi bisiklet için biriktirdiği tüm parayı bu yolda harcamaya karar verir. Arkadaşı Yusuf’un da yardımıyla büyük bir kampanya başlatır.

Filmin Fragmanı:

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.