Türk Mezzosoprano Ezgi Karakaya ‘BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda Finale Kalmayı Başardı!

Dünyanın dört bir yanından 450 kişinin katıldığı ‘BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda  (BBC Cardiff Singer of The World), Türk mezzosoprano Ezgi Karakaya finale kalan 20 sanatçıdan biri olmayı başardı.

1983 yılından bu yana düzenlenen, prestijli yarışmalardan biri olan ‘BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’ (BBC Cardiff Singer of The World), birinciye 15 bin pound ödül vaat ediyor.

Cardiff’te 11-19 Haziran’da düzenlenecek olan final yarışı BBC’nin önde gelen kanalları tarafından canlı yayınlanacak. Final yarışında birincilik için ter dökecek Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından mezzosoprano Ezgi Karakaya yarışma ve seslendireceği eser hakkında şu açıklamalarda bulundu:

“Yarışma için İngiliz bariton Prof. Konrad Jarnot ve şan pedagogu Lidya Pronina ile çalışmalarımı sürdürüyorum. Yarışmada iki kategori var. İlki ‘Main Prize’, ikincisi ise ‘Song Prize’ kategorisi. Bu kategoride bana Türk piyanist Hande Uçar eşlik edecek. Ayrıca yine bu kategoride Turgay Erdener’in ‘Sen Sen Sen’ adlı eserini seslendireceğim.

Bir Türk bestecinin eserini bu platformda söyleyecek olmak da ayrıca gurur verici. Oraya gitmek büyük bir şans. Belki hayatımda bir daha böyle bir şansı yakalayamayacağım. Böyle önemli bir yarışmada ülkemi temsil edecek olmak büyük bir onur. En büyük hayalim bu yarışmada birinciliği kazanmak ve dünya sahnelerinde şarkı söyleyen Türk sanatçılardan biri olmak. Yarışma bütün hayallerimin kapısını açacak. Şimdiden uyuyamıyorum.”

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.