Türk Öğrencilerin Filmi ‘Cannes Film Festivali’nde Yarışacak

Bu yıl 71’inci kez düzenlenecek olan Avrupa’nın en önemli üç festivalinden biri sayılan ‘Cannes Film Festivali’nde Türkiye’den iki öğrencinin kısa filmi gösterim yapacak.

Almanya, İrlanda, Arjantin, İngiltere, Lübnan, Belçika gibi çok sayıda ülkeden 50 binden fazla kısa filmin gönderildiği festivalde binlerce yapımı geride bırakarak gösterim hakkı kazanan Tolga Okur ve Oğuzhan Koçyiğit’in Cannes’a gidecek filminin adı ise ‘Water’ (Su).

İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı öğrencileri Tolga Okur ve Oğuzhan Koçyiğit 15 dakikalık kısa filmleri ‘Water’ (Su) ile Cannes Film Festivali’nde yer alacak. Yönetmen Tolga Okur Cannes’a gidiş süreçleri hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Bu sene Cannes Film Festivali’nin 71’incisi düzenleniyor. Çoğunlukla festivali yarışma filmleri, kırmızı halı ve kapanış seremonisiyle takip etsek de aslında festival her ülkeden farklı alanlarda çalışan sinemacıların buluştuğu büyük bir alan. Öncelikle Cannes’in kısa film bölümünü ayrı bir yere koymalı. Prestiji, ismi, birçok yeni filmin ilk kez burada görücüye çıkması beni ve ekibimizdeki herkesi çok heyecanlandırıyor. Kısa filmci olarak Cannes ilk deneyimimiz. Sektörün bu pazar yönüyle ilk kez tanışıyor olmak bizde bir miktar stres oluşturmuyor dersek yalan olur.”

Filmin oyuncularından Oğuzhan Koçyiğit ise duyduğu heyecanı paylaşarak sözlerine şöyle devam etti: “Benim de rol aldığım filmin Cannes de gösteriliyor olması aklıma geldikçe heyecandan uyuyamıyorum. İnanın bu filmin benim ve benim üzerimde emeği olan herkes için büyük bir gurur diye düşünüyorum.”

‘Water’ (Su) daha önce de California Uluslararası Film Festivali’nde finalist, San Mauro Uluslararası Film Festivali’nde yarı finalist olmayı başarmıştı. Film, iki gezgin arkadaşın çıktıkları yolda araçlarının bozulmasını, ardından başlarına gelenleri ve iç hesaplaşmalarını anlatıyor.

Cannes Film Festivali, 14-19 Mayıs tarihleri arasında Fransa’da düzenlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.