Türk Öğrencinin Kısa Filmi Hollywood’da Yarı Finale Kaldı!

Üniversite öğrencisi Hakan Cengiz ‘Tarla’ adlı kısa filmiyle Hollywood Kısa Film Festivali’nde yarı finale kalmayı başardı.

Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi olan Hakan Cengiz’in çektiği ‘Tarla’ adlı kısa film, gelecek yıllarda yaşanabilecek çevre felaketlerini konu ediniyor. Okulun yanı sıra bir dizide de kamera asistanlığı yapan Cengiz, Hollywood’da yarı finale kalan filminde çiftçi Mümin Küsmez’in oyunculuğuna yer verdi.

Silivri’nin Kavaklı Köyü’nde çekilen filmi hakkında Hakan Cengiz ”Filmim ‘Tarla’, insanların gelecek yıllarda yaşayacağı çevre problemlerini anlatmakta. Film, Hollywood Kısa Film Festivali’nde yarı finale kaldı. Son 20 film içerisindeydi. Lakin finali göremedik. Filmin senaryosunu arkadaşım Mehmet Emin Katırcı yazdı, yönetmenliğini ben yaptım. Filmde Cahit Sıtkı Tarancı’nın ‘Memleket İsterim’ şiirini seslendirdik. Şiiri seslendiren değerli oyuncumuz Levent Ülgen’dir. Filmin konusu insanların gelecek yıllarda yaşayacağı çevre problemleri. Bu kuraklık olsun, hayvanlarla ilgili problemler olsun, güzel bir konuya değindiğimi düşünüyorum. Filmin senaryosunu arkadaşımla beraber yaklaşık bir sene önce yazmıştık. 2016 Nisan ayında çekebildim filmi” açıklamalarında bulundu.

Yeni bir filmin de yolda olduğunu belirten Cengiz, sözlerine şöyle devam etti: ”Filmdeki metaforları anlayan oldu, anlamayan oldu. Çok güzel olduğunu söyleyen oldu. Beğenmediğini söyleyenler oldu. ‘Şunu şunu yapsan çok daha güzel olurdu’ diyenler oldu. Hepsini değerlendirdim. Fakat kendi açımdan filmi, zaten ben senaryosunu okuduktan sonra kafamda çekmiştim. Kafamda çektiğim gibi de filme aldım. O yüzden destekçim olan herkese çok teşekkür ediyorum. Filmin yarı finale kalması beni çok mutlu etti ve onurlandırdı. Umarım daha büyük festivallerde daha güzel yerlere gelebilirim. Önümüzdeki aylarda yeni bir film çekmek istiyorum. Yine senaryosunu Mehmet Emin Katırcı yazdı, yönetmenliğini ben yapmak istiyorum. Filmin ismi belli, ‘Acılar Denizi’ olacak. Önümüzdeki aylarda bu film üzerine çalışacağım.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.