Türk Resim Tarihinin Bilinmesi Gereken Önemli Ressamları ve Tabloları

Picasso, Salvador Dali, Joan Miro, Leonardo Da Vinci gibi ressamlar, dünya çapında gelmiş geçmiş en iyi ressamlardan sadece birkaçı. Elbette onları bu kadar önemli yapan da yetenekleri. Ancak ne yazık ki bilim ve kültürle geç tanışıp bu denli adapte olmakta zorlanışımız, başarılı ressamlarımızın da bu alanda daha az etkili oluşuna neden olmuştur. Tabii ki bu durum söz konusu önemli ressamlarla kıyaslayınca daha net bir biçimde ortaya çıkmakta. Ancak çalışmalarını ve yeteneklerini dünyaya duyurmayı başarmış ressamlarımız da var elbette. Bu yazıda da tanınmış ressamlarımızdan kısaca en tanınmış eserleri üzerinden bahsetmek istiyoruz. Biraz genel kültür, biraz da geçmişine, kültürüne sahip çıkmaya çalışan bir bilinçle.

Osman Hamdi Bey / Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)

turk-resim-tarihi (1)

Tablo herkes tarafından farklı yorumlansa da Osman Hamdi Bey, terbiyeciyi kendisi olarak nitelemiştir. 1906 ve 1907 olarak iki versiyonu bulunan iki tablonun arasındaki fark, kaplumbağa sayısının artmasıdır.

Şeker Ahmet Paşa /  Narlar ve Ayvalar

turk-resim-tarihi (2)

Fransa Devlet Nişanı ile onurlandırılan Şeker Ahmet Paşa’nın bu tablosu, yaşarken Louvre Müzesi’ne eseri kabul edilen ilk Türk ressamı eseridir.

Hoca Ali Rıza / Göl Kenarı

turk-resim-tarihi (3)

Sarayda yaşayıp batılı tarzda resimler yapmıştır. Aynı zamanda empresyonist tarzda resim yapan ilk Türk ressamdır.

İbrahim Çallı / Üsküdar

turk-resim-tarihi (4)

Hemen hemen her rengin kullanılarak hoş bir ahengin yakalandığı bu tablo, İbrahim Çallı’nın en önemli eserlerinden.

Mahmut Cüda / Sara

turk-resim-tarihi (5)

O zamanlarda modellik yapan Sara adlı kadının resmini çizen Cüda, modele giydirdiği elbise ile dikkat çekmiştir. Modelin üzerinde bulunan elbise, eşi ile ilk karşılaştığı gün eşinin üzerinde gördüğü elbisedir.

Fikret Mualla / Caz Orkestrası

turk-resim-tarihi (6)

Eserlerinde gerçeklikten uzak kalıp renklere, eğlenceye ve hoş olan şeylere yer veren Fikret Mualla, bu tablosunda da benzer bir durumu yansıtmıştır.

Nuri İyem / Üç Güzeller

turk-resim-tarihi (7)

Üç ikonik güzel olarak karşımıza çıkan kadınlar; ürkeklik, güzellik, çekingenlik, kadınlık, doğallık gibi kavramları bize yansıtır. Bu kadınlardan hareketle Anadolu kadınına da bir atıfta bulunulmuştur. İyem genellikle bu tarz eserler vermiştir.

İbrahim Çallı /  Adada Gezintiye Çıkan Kadınlar

turk-resim-tarihi (8)

Çallı bu tablosunda cumhuriyet kadınlarını ve onların değişen yaşam tarzlarını tasvir etmiştir. Dahası birçok tabloda da bu konuları işlemiştir. Tablo 60 yıl sonra gün yüzüne çıkmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.