Türk Turist ‘Nazım Hikmet’in Prag’daki Fotoğrafını Çaldı!

Türk edebiyatının önemli ismi Nazım Hikmet’in Prag’da yaşadığı dönemlerde gittiği Slavia Kafe’de bulunan fotoğrafı, bir Türk turist tarafından çalındı.

Siyasi düşünceleri nedeniyle pek çok kez tutuklanan ve hayatının 12 yılını cezaevinde geçiren, sürgün yıllarında da Türk vatandaşlığından çıkarılan ‘romantik devrimci’ Nazım Hikmet, 1956- 1958 yılları arasında Prag’da yaşadığı dönemde Kavarna Slavia’ya (Slavia Cafe) sık sık gider ve şiirlerini burada yazardı. Şairin o dönemde çekilen fotoğrafı, uzun yıllardır kafeyi ziyeret eden ünlü isimlerin fotoğraflarıyla donatılan duvarda asılıydı. Türk turistlerin fazlaca uğradığı kafedeki Nazım Hikmet fotoğrafı büyük ilgi görüyordu. Fakat fotoğraf iki hafta önce kayboldu ve kafe yetkilileri güvenlik kamerası görüntülerini incelediğinde gerçekler ortaya çıktı. Fotoğrafı çalan kişinin bir Türk olduğu incelemeler neticesinde belirlendi.

Prag’da 135 yıldır varlığını sürdüren  Kavarna Slavia (Slavia Cafe), Nazım Hikmet’in yanı sıra Rilke, Kafka, Kundera gibi diğer ünlü yazarların da sıklıkla uğramış olduğu bir mekan olma özelliği taşıyor.

kavarna-slavia

nazim-hikmet-calinan-fotograf

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.