Türk Yazar 2014 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü Kazananları Arasında

Avrupa’da gelişme gösteren yazarlara verilen AB Edebiyat Ödülü’nü kazanan 13 yazardan biri de İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden mezun olan Birgül Oğuz oldu.

Ödüle layık görülen 13 yazar 5 bin euro para ödülünün yanı sıra, ekstra tanıtım ve uluslararası görünürlük fırsatından da yararlanabilecek.

Ödüle layık görülen diğer yazarlar ve eserleri şu şekilde: Othello, Arap of Vlora isimli kitabı Ben Blushi (Arnavutluk), Sumit isimli kitabı Milen Ruskov (Bulgaristan), A History of Light isimli kitabı Jan Nemec (Çek Cumhuriyeti), God is my witness isimli kitabı Makis Tsitas (Yunanistan), Land of Love, Plan of Ruins isimli kitabı Oddny Eir (İzlanda), 94. Mansards isimli kitabı Janis Jonevs (Letonya), The Dark Muse isimli kitabı Armin Öhri (Lihtenştayn), What the Night Lets You Say isimli kitabı Pierre J. Mejlak (Malta), Head full of joy isimli kitabı Ognjen Spahić (Karadağ), The Duch Maiden isimli kitabı Marente de Moor (Hollanda), Quite Modest Gifts isimli kitabı Uglješa Šajtinac (Sırbistan) ve All the Birds, Singing isimli kitabı Evie Wyld (Birleşik Krallık).

Türkiye’den katılan Oğuz ise ‘Hah’ adlı öykü kitabı ile  ödüle layık görüldü.

 

birgul-oguz-hah

Kitabın tanıtım yazısı:

“Çünkü onlar ‘annelerini erken, babalarını ölümlerine yakın seviyor’. Onlar en çok bunu biliyor. Babalarsa sevilmeye gelmiyor. Babalar bir kere sevildi mi hemen kısalıp ölüyor. Buna önce yas, sonra yasa deniyor. Böyle oluyor: Çocuk tüfeği eline alıyor. Namlunun ucunda: okunaksız bir baba. Sonra korkunç şeyler oluyor.

Kırık cıncık ve leke. Saçma ve kül. Ve bir de bakmışsın, baba gökte soluk bir amblem. Tedavülden kalkmış delik para.” Birgül Oğuz’un kitabı yas üzerine. Ancak yalnızca kişisel bir kaybın yasını tutmuyor Hah. Hafızalardan silindi silinecek “yılbindokuzyüzeylül” devrini şimdiye fırlatmak arzusunu da duyuyor. Temsil, telafi ve idrak edilemez olanı temsil, telafi ve idrak etmeye çalışıyor. Zamanın yas’a müdahalesi, halden hale geçen öykülerin dilinde buluyor karşılığını.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bu Hafta Vizyonda Neler Var?

Sinemalarda bu hafta 3'ü yabancı 11 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor ! Muhteşem Yedili (The Magnificent Seven) Yönetmenliğini Antoine Fuqua'nın üstlendiği aksiyon...

Kapat