Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri’nin Sahipleri Belirlendi!

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen ‘Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’nin bu yılki kazananları açıklandı.

Gelenekselleşen  ‘Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri’ hakkında TYB Genel Başkanı Prof. Musa Kazım Arıcan, yaptığı konuşmada ”TYB’nin verdiği ödüllerin maddi yönü bulunmasa da geride bırakılan yıl içinde öne çıkan kalem, sanat ve fikir erbabını tespit edip kamuoyunun ve toplumun dikkatine sunmak bakımından önemi kültür ve edebiyat çevrelerince sıklıkla ifade edilmiştir. Ayrıca bu ödüller, ülkemizde kurumsallaşan sayılı ödüllerdendir.” ifadelerinde bulundu.

2016 ödül kazananları ise: Hikaye dalında Mehmet Kahraman ‘Işıklar Açık Kalsın’ kitabıyla, şiir dalında Mehmet Ragıp Karcı ‘Tut Elimden Düşmeyelim’ eseriyle, roman dalında Hasan Ali Toptaş ‘Kuşlar Yasına Gider’ isimli kitabıyla, deneme dalında ise Ali Yurtgezen ‘Evin Mahremi Olmak’ adlı eseriyle ödül kazandı.

Fikir dalında Ercan Yıldırım, Araştırma dalında Hüseyin Yayman, İnceleme dalında Celal Soydan, Edebi Tenkit’te Hayriye Ünal, Gezi türünde Faruk Uysal, Hatıra dalında Sare Çizmecioğlu, Tercüme’de Mehmet Hakkı Suçin, Biyografide Fahrettin Gün, Çocuk Edebiyatı’nda Vural Kaya, Tiyatro dalında Hale Canat Cürgül ve Şehir Kitapları dalında ise Esenler Belediyesi ödüle layık görüldü.

Basın Fikir dalında Beril Dedeoğlu, Basın Fıkra alanında İsmail Kılıçarslan, Dergi Yayıncılığı’nda Aşkar Dergisi, Elektronik Yayıncılık’ta Hece Taşları, Televizyon Programı’nda TV NET, Radyo Programı’nda ise TRT Radyo ödüle layık görüldü. Müzik alanında Sedat Anar, Ehl-i Beyt Besteleri adlı albümü ile bu yıl ödül kazananlar arasındaki yerini aldı.

Kamu Yayıncılığı dalında Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, Özel Yayıncılık alanında ise Kapı Yayınları ödüle layık görüldü. Ödüllerin sahiplerine verileceği tarih ise Türkiye Yazarlar Birliği tarafından duyurulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.