Türkiye’den Önemli Kişilikler “ Fahrelnisa Zeid “

      Fahrelnisa Zeid, 1901 Büyükada doğumlu bir Türk ressam. Zeid oldukça soylu bir ailenin kızı ve yine yaptığı iki evlilikle soylu iki ailenin gelini olmuştur. Babası vali Mehmed Şakir Paşa, amcası 2. Abdülhamit’in sadrazamı Cevat Şakir Paşa ve abisi Halikarnas Balıkçısı olarak bildiğimiz Cevat Şakir Kabaağaçlıdır. Ailesi askeri kökenli, din adamları ve medrese mensubu önemli kişilerden oluşuyor. Dolasıyla Fahrelnisa Zeid de varlıklı bir ailede iyi bir eğitim alarak yetişmiştir. 9 – 10 yaşlarında resme başlayan Zeid, 13 – 14 yaşlarına geldiğinde artık daha belirli çizgilerle resim yapar. Onun çocuk yaştaki bu resim yeteneği fark ediliyor ve geleceğin önemli sanatçıları arasında yer alacağı o yaşlardan biliniyor. İlk eğitimlerini aldıktan sonra güzel sanatlar akademisi olan Sanayi-i Nefise mektebine başlar. Kendi resim alanında daha da geliştirir. Fahrelnisa güzel, kültürlü bir kızdır. Varlıklı bir ailede de olması açısından onu beğenen çok kişi vardır. Ailesi de evlenmesini ister ve okula devam ederken yazar olan İzzet Melih Devrim ile tanışır ve onunla evlenir. Yazar olan Melih Devrim ile Avrupa gezileri gerçekleştirirler. İkisi de kültürlü insanlardır ve birbirleriyle bu anlamda çok şey paylaşırlar. İki çocukları olur. Sanatçı ebeveynlerden dünyaya geldikleri için çocuklarda tiyatro ve resim sanatçıları olur. Ancak evlilikleri uzun sürmez. 14 yılın ardından evliliklerini sonlandırırlar.

      İkinci evliliğini ürdünlü Prens Zeyd ile evlenir. Asıl adı da Fahrünnisa’dır ama prensle evlenince Fahrelnisa olarak anılmaya başlanır. Prens dönemin Ankara büyükelçiliğini yapar. Birçok ülke değiştirirler. Fransa’da kaldıkları süre içinde Fahrelnisa kendini resim alanında daha çok geliştirir. Sanat atölyelerinde bulunmuş, önemli insanlarla çalışmıştır. Hatta ilk sergisini de İngiltere başbakanının eşi açmıştır. Resim alanında klasik ve realist çizgileri denemiştir. Daha sonra abstreyi kendi çizgileriyle yoğurmuştur. Renkleri ve şekilleri yoğun olarak kullanmıştır. Yeteneği ve çalıştığı büyük sanatçılarla kendini resim alanında bir hayli ilerletmiştir. Onun hakkında çıkan basındaki haberler de eserlerinin ne kadar yüksek fiyata satıldığını da gözler önüne seriyor.

   Komet

      Türkiye’de ve dünyada birçok sergi açmıştır. Kendini de şu satırlarla ifade etmiştir: “Ben kendim de her resim yaptığımda bütün canlılarla, yani varoluşun sessiz çeşitliliğinin toplamı olan evrenle bir çeşit yek vücut olma haline girdiğimi fark ederim. O zaman kendim olmaktan çıkar, kaya ve lav püskürten bir volkan gibi, o resimleri püskürten benlikten arınmış bir yaratma sürecinin parçası olurum…” Fahrelnisa Zeid bu varlıklı ve sanat dolu yaşamını 1991 yılına kadar sürdürmüştür. Ve 5 Eylül’de hayata gözlerini yummuştur. Eserleri ise sürekli olarak İstanbul Modern ve Rezan Has Müzesinde sergilenmekte.

   AA32534634Y6DH

   10915186_861970417198359_850999079559127510_n

   konuk0902-13x

    tualimnetfahrelnisazei1

   work_14534

   z_slide0028_image024

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.