Türkiye’nin İlham Veren 10 Kadın Gezgini

Hayallerinin peşinden giden, işlerini bırakan, kendilerini doğaya atan gezginlerimiz herkese örnek oluyor. Tek başına çıkmaktan korkanların yol göstericisi, en ucuza tatil yapmak isteyenlerin planlayıcıları oluyorlar. Dünyanın dört bir yanını karış karış gezen, güzel anılar biriktiren ve bu anıları bizlere aktaran 10 değerli gezginimizi tanıyalım.

1. Deniz Dağaşan

ilham-veren-gezginler

61 yaşındaki gezgin ruhlu Deniz Dağaşan, seyahatlerine kaptan babasının gemisiyle ilkokulda başlamış. Bugüne kadar 60’tan fazla ülke gezmiş. 10 yıldır yalnız başına sadece yanındaki sırt çantasıyla geziyor. Hostellerde kalıyor, oda paylaşıyor… En ucuz nasıl gezilebilirse öyle gezmeye çalışıyor. Genlerinde gezginlik olduğunu söyleyen Deniz Dağaşan’ın amacı en az 100 ülke gezmiş olmak. Şimdilerde ise kendisi Güney Amerika seyahatinde..
gezgindenizkizi.com adlı sitesinden yazılarını okuyabilirsiniz.

2. Hale Sargın

ilham-veren-gezginler3

İşini gücünü bırakıp yollara düşen Hale Sargın, Güney Amerika’da tek başına seyahat etmeye çıkmış. Kendini dünya turu yapmaya adayan Hale Sargın sırt çantasıyla yola çıkıp hayalini gerçekleştirmek için ilk adımını atmış. Şimdilerde yol arkadaşı olan bisikleti ile Şili taraflarında yolculuğuna devam ediyor.
Yolculuğunu isimgucumgezmek.com‘dan takip edebilirsiniz.

3. Burcu Tunca

ilham-veren-gezginler3

“Mutsuz bir mühendis olacağıma, gezgin mutlu bir yogini olurum.” diyen Burcu Tunca yaklaşık 2 yıldır yollarda. Yoga yapan gezgin bir kadın olan Burcu Tunca bugüne kadar Hindistan, Avustralya, Tayland gibi ülkeleri gezmiş. En son Kamboçya’da görülmüş.
Yazılarını takip etmek istiyorsanız sitesi gezginyogini.com

4. Sevil Mert

ilham-veren-gezginler4

Çalışmaktan vakit bulamayanlara inat beyaz yakalı bir gezgin Sevil Mert.. 4 farklı kıtada 50’den fazla ülke görmüş, herkese örnek olabilecek bir seyahat sevdalısı. Bütün tatilleri bir şekilde ayarlayıp en ucuz bir şekilde sırt çantasıyla seyahat ediyor.
Gezilerini de sitesi cokokuyancokgezen‘de paylaşıyor.

5. İlsu Dirgin

ilham-veren-gezginler5

Ofis hayatını bırakarak seyahat kültürü üzerine çalışmaya başlayan İlsu Dirgin yirmi yıldır dünyanın az ayak basılmış rotalarına, ilginç yerlerine gidiyor. Maceracı bir seyahat tutkunu olan İlsu Dirgin, herkesi “Aylak Gezi Kulubü” altında beraber maceralara davet ediyor, özel seyahatler yapıyor.
Siz de bu yerleri birlikte keşfetmek istiyorsanız aylakilsu.com‘a bakabilirsiniz.

6. Burcu Canbulat

Panama-San-Blas

Seyahat tutkunu gezginimiz Burcu Canbulat da beyaz yakalılardan. Bir gün “Ben ne yapıyorum?” diyip istifayı basmış ve yollara düşmüş. Eşi ile birlikte klasik buluşma yerleri yerine Meksika’da buluşuyorlar, beraber geziyorlar. Yeni rotası ise Filipinler ve günübirlik Singapur.
Gittiği yerleri siz de onunla beraber geziyormuş hissine kapılmak istiyorsanız sitesi gezitozu.com

7. Gülçin Söğüt

ilham-veren-gezginler7

2005 yılında ilk defa sırt çantasını alıp yurt dışına çıkan Gülçin söğüt seyahatten bir daha vazgeçememiş. Toplam 215 ülkeden 58 tane ülkeyi ziyaret etmiş. Dünyada görülmesi gerekli yerler listesini eline alarak bundan sonraki gezilerinde buraları görmeyi hedefliyor.
Gülçin Söğüt’ün gezilerini takip etmek istiyorsanız, kendi blogu tatligezgin.com‘a bakabilirsiniz.

8. Hülya Tosun

ilham-veren-gezginler8

Yeni hayallerin, yeni hikayelerin peşinde olan Hülya Tosun özgürce geziyor. Seyahatlerini çok güçlü kelimelerle bizelere aktarıyor. Şimdilerde Kamboçya’da. Seyahat yazılarını ruhubohcadagezen.com‘dan takip edebilirsiniz.

9. Tuğçe Makarnacı

ilham-veren-gezginler9

İşinden istifa edip Asya’yı dolaşan Tuğçe Makarnacı bir göçebe ruhuna sahip. 6 ay boyunca tek başına Asya’da günlük 30tl bütçe ile seyahat etti. Şimdilerde sanıyoruz ki işsizliğin keyfini sürüyor..
Seyahat yazılarını yazdığı sitesi için bilinmeyenrota.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

10. Oya Yıldız

ilham-veren-gezginler10

Seyahatlerini önceden planlayıp en ucuz yoldan yapan Oya Yıldız, seyahati “Gezmek, görmek, deneyimlemek ve fotoğrafla belgelemek beni hayata bağlayan bir yaşam ünitesi.” olarak tanımlıyor. Güzel fotoğraflarla birlikte gezilerini anlattığı sitesi benimlegez.com’dan yazılarına bakabilir, iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak : yoldaolmak

7 Yorumlar

 1. Avatar

  Kemal

  25 Ocak 2016 en 16:22

  Hepsini severiz. Seyahat etmeyi sevenler takibe alsınlar, ilham alsınlar.

 2. Avatar

  Burcu Tunca

  31 Ocak 2016 en 17:07

  Yine bir sürpriz liste, çok teşekkürler 🙂

 3. Avatar

  Mine Canan

  01 Şubat 2016 en 03:00

  Dünya Benim Evim’i de görmek isteriz! ^.^

 4. Avatar

  deniz dagasan

  11 Ağustos 2016 en 22:21

  Tesekkurler yas oldu 63 hala yollara devam 🙂 sevgilerle

  • Avatar

   Levent Giray

   13 Ağustos 2016 en 22:35

   Maşallah maşallah,,,,,, sen gezmeye biz takibe devam,,,, (Y)

 5. Avatar

  Kadir

  12 Ağustos 2016 en 20:44

  Ne güzel birçok arkadaşı burada görmek..

 6. Avatar

  Sevil Mert

  16 Haziran 2018 en 16:42

  Biraz geç olacak ama listede bana da yer verdiğiniz için çooook teşekkürler. Sevgilerimle

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.