Türkiye’nin Son 6 Aylık Kitap Okuma Haritası Çıkartıldı!

Türkiye’nin son 6 aylık kitap okuma haritası İdefix tarafından çıkartıldı. En çok okuyan iller ve en çok okunan kitap türleri açıklandı.

‘Türkiye Ne Okuyor?’ adlı araştırmada Türkiye’nin 6 aylık satış rakamlarına göre okumadaki durumu belirlendi. İdefix; şehre satılan kitap adedi, toplam satılan kitap sayısı, şehir nüfusu ve toplam nüfusu baz alarak Türkiye’nin kitap okuma haritasını hazırladı.


Yapılan araştırmaya göre en çok kitap okunan şehir Ankara oldu. Ankara’nın ardından sırasıyla İstanbul, Eskişehir, İzmir, Tunceli ve Muğla en çok kitap okunan şehirler arasında yer aldı. En az kitap okunan şehrin ise Şanlıurfa olduğu belirlendi. Şanlıurfa’nın ardından sırasıyla Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş en az kitap okunan şehirler arasında yer aldı.

Araştırma verilerine göre okurlar en çok roman ve çocuk öykülerini tercih etti. En çok okunan yazarlar arasında ise Stefan Zweig başta olmak üzere Zülfü Livaneli, Yuval Noah Harari, Yaşar Kemal, George Orwell, Jules Verne gibi isimler bulunuyor.

Stephan Zwaig

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.